YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özkan'dan Kavdır açıklaması
Çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili, Prof. Dr. Ömer Özkan'dan açıklama geldi.
Özkan'dan Kavdır açıklaması
04 Mayıs 2012 / 09:44 Güncelleme: 04 Mayıs 2012 / 09:47

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ''Tüm tahlilleri normal bulunan hastada ileriki dönemde idrar yollarında ancak organ nakli, kanser ve AIDS gibi hastalarda görülebilen çok nadir bir mantar enfeksiyonunun izlerine rastlandı'' dedi.

Prof. Dr. Ömer Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, Atilla Kavdır'a 21 Ocak 2012 tarihinde çift kol ve bacak nakli yapıldığı hatırlattı. Gelişen problemler nedeniyle ameliyat sonrası erken dönemde bacağın geri alındığını anımsatan Özkan, yoğun bakımda izlenen hastanın 25. günde tüm sistem bulguları normale dönerek serviste izlemeye alındığını ifade etti.

Günlük doğal bakım, adaptasyon, ilaç dozları ve fizik tedavileri sağlanan hastanın tamamen şifa sağlanarak, haftalık kontrolleri planlanarak 69. günde taburcu edildiğini vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:

''Taburculuk sonrası hastanın yoğun ilgi ve enfeksiyon korkusunu belirtmesi üzerine fizik tedavisinin de daha kolay sağlanabileceği düşünülerek normal serviste izlenmek üzere 2 Nisan 2012 tarihinde tekrar kabul edildi. Birkaç gün sonra hastada idrar yolu problemleri saptanmaya başlandı. İdrar akışında problem saptanan hastanın kateterizasyon sonrası idrar akımının doğal olduğunun saptanmasına rağmen problemin kaynağı erken dönemde saptanamadı. Yapılan tüm tahlilleri normal bulunan hastada ileriki dönemde idrar yollarında ancak organ nakli, kanser ve AIDS gibi hastalarda görülebilen çok nadir bir mantar enfeksiyonunun izlerine rastlandı. Yine de kültür sonuçlarında belirgin kanıtlara ulaşılamadı.''

Buna rağmen derhal yoğun tedaviye alınan hastada tüm taramalarda diğer vücut bölgelerinde bir anormallik saptanmadığına dikkati çeken Özkan, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

''Genel durum bozukluğu olmamasına rağmen tedavi ile uyumlu olmayan yanıtları nedeniyle yapılan tüm vücut taramaları, biyopsiler, tahlillerden de durumu açıklayacak bulgular saptanamadı. Sonuçta hastada idrar yollarında mantar enfeksiyonu ve buna bağlı sistemik etkileri düşünülerek bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları hem kesilerek hem de gerekli düzenlemeler yapılarak yakın takiple yoğun antibiyoterapi başlandı. 1 Mayıs 2012 tarihinde hiç beklenmedik şekilde muhtemelen idrar yolu kateterizasyonuna bağlı ürosepsis gelişmesi üzerine ani genel durum bozukluğu nedeniyle hasta yoğun bakım servisine alındı. Çok kısa süre içerisinde septik şoka giren hasta ilk günkü yoğun desteğe bir miktar cevap verse de maalesef 4 Mayıs 2012 tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 04.30'da hayatını kaybetmiştir.''

Prof. Dr. Ömer Özkan, Atilla Kavdır'a Allah'tan rahmet, ailesine baş sağlığı diledi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler