YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özkan ve Saçan, Çeber'e işkenceye tanık olmuş
"Çeber'i yanımızdaki odada öldürdüler"
Özkan ve Saçan, Çeber'e işkenceye tanık olmuş
08 Haziran 2009 / 19:10 Güncelleme: 08 Haziran 2009 / 00:00


Ergenekon tutukluları gazeteci Tuncay Özkan ve eski polis müdürü Adil Serdar Saçan'ın, Engin Çeber'in infaz koruma memurları tarafından dövülmesine tanık oldukları öğrenildi. Mahkeme TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na "Çeber'i yanımızdaki odada öldürdüler" diyen Adil Serçan Saçan ve Tuncay Özkan'ın uygun görülmesi halinde tanıklığına başvurulmasına hükmetti.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanıklar Murat Çise, Nihat Kızılkaya, Sami Ergazi, Fuat Karaosmanoğlu, Selahattin Apaydın ve Yavuz Uzun ile 54 tutuksuz sanıktan 22'si katıldı. Duruşmada Engin Çeber'in babası Ali, annesi Rabia Tekin, kız kardeşi Şerife Çeber de hazır bulundu.


Mahkeme heyeti, bilirkişi Özgür Tekol tarafından hazırlanan ''dudak okuma'' raporuna ilişkin haber yapan basın kuruluşları ve internet siteleri hakkında ''adil yargılamayı etkilemeyi teşebbüs'' suçundan yasal işlem yapılması için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

SAÇAN VE ÖZKAN İŞKENCEYE TANIK OLMUŞ
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na ifade veren Adil Serçan Saçan'ın, Engin Çeber için ''Bizim yanımızdaki odada kalıyordu. Onu orada öldürdüler'' ve Tuncay Özkan'ın ''Çeber yanımızda kaldı. Dövüyorlardı'' şeklindeki ifadelerini okudu. Duruşmada söz alan müdahil avukatlardan Taylan Tanay, Tuncay Özkan ve Adil Serdar Saçan'ın tanık olarak mahkemede dinlenmesi gerektiğini anlattı.

''Dudak okuma'' raporunun mahkemeye sunulmadan bazı basın kuruluşlarında yer aldığını ve raporu hazırlayan bilirkişinin bir yayın kuruluşuna katılarak görüş bildirdiğini dile getiren Tanay, bunun bilirkişinin tarafsızlık ilkesini ihlali anlamına geldiğini ve ilgili yayın kuruluşlarından görüntülerin istenmesi talebinde bulundu. Tanay, yeni bir bilirkişi raporunun hazırlanması gerektiğini anlattı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Şükrü Zeren de 7 ay 20 gün Metris Cezaevi'nde kaldığını ve daha önceden savcıya ifadesini verdiğini belirterek, güvenlik gerekçesiyle burada fazla konuşmak istemediğini söyledi. Zeren, şunları kaydetti:

"12 DAKİKA SÜRDÜ"
''Çeber ile birlikte koğuşa 2 kişi daha geldi. Çeber 'Siyasi görüşüm gereği ayağa kalkmayacağım. Bunu şerefsizlik ve onursuzluk saydığım için ayağa kalkmayacağım' dedi. Dövülme olayını ben görmedim. Seslerden 12 dakika sürdüğünü tahmin ediyorum. Olay bittikten sonra koğuşa geldiğimizde cezaevinin ikinci müdürü 'Bu şekilde davrananlara bu şekilde davranılacaktır' dedi. Müdür geldiğinde dayak olayı bitmişti. Kimlerin dövdüğünü görmedim. Çeber'in kafasında morartılar vardı, yediğini çıkartıyordu.'' Mahkeme heyetinin duruşmaya ara verdiği sırada Çeber'in kız kardeşi Şerife Çeber dışarı çıkarken sanıklara doğru yönelerek ''Benim ciğerim yanıyor. Kardeşimi öldürdünüz. Benim evladım gitti. Sayın başkanım kardeşimi istiyorum'' dedi. Duruşmaya ara verildiği sırada Çeber'in annesi Rabia Tekin, baygınlık geçirdi.

ARA KARAR
Verilen aranın ardından duruşmaya yeniden başlayan mahkeme heyeti, bilirkişi Özgür Tekol tarafından hazırlanan ''dudak okuma'' raporuna ilişkin haber yapan basın kuruluşları ve internet siteleri hakkında ''adil yargılamayı etkilemeyi teşebbüs'' suçundan yasal işlem yapılması için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, raporu hazırlayan bilirkişi Tekol hakkında da aynı gerekçeyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Heyet ayrıca, 8 mahkumun dinlenmesine, Tuncay Özkan ve Adil Serdar Saçan'ın Metris Cezaevi'nde hangi koğuşlarda ve hangi tarihlerde bulunduğuna dair cezaevine yazı gönderilmesine ve ardından uygun görülmesi halinde tanık olarak dinlenmelerine hükmederek duruşmayı erteledi.

AVUKAT TANAY'IN AÇIKLAMASI
Müdahil avukatlarından Tanay, duruşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sahte bilirkişi raporlarının hazırlandığını öne sürerek, bilirkişinin hazırladığı raporun bir televizyon kanalına para karşılığı satıldığı iddiasında bulundu. Bu arada duruşma devam ederken adliyenin dışında toplanan bir grup, Engin Çeber lehine sloganlar attı.

ADLİYE ÖNÜNDE EYLEM
Duruşma sürerken adliye önünde toplanan bir grup eylem yaptı. Çeber'in ölümüne ilişkin suçluların cezalandırılmasını isteyen Halk Cephesi üyesi yaklaşık 20 kişilik grup, "Engin Çeber ölümsüzdür" şeklinde slogan attı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Çeber, Sarıyer'de 28 Eylül 2008 tarihinde yaklaşık 10 kişilik bir grup ile izinsiz toplantı ve gösteri yapmak isterken kimlik kontrolü yapan polislerce arandığı için gözaltına alınmıştı. Daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevi'ne götürülen Çeber, kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından, olayda sorumluluğu bulunduğu öne sürülen 39 infaz koruma memuru, 3 cezaevi müdürü, 13 polis, 4 jandarma ile bir doktor hakkında dava açılmıştı. Davanın iddianamesinde, Çeber'in gerek gözaltına alınırken, gerekse cezaevinde görevlilere direndiği ve kötü muamele gördüğü öne sürülerek, sanıkların, ''İşkence'', ''Kötü muamele'', ''Kasten yaralama'', ''Görevi kötüye kullanmak'', ''Görevi ihmal'' ve ''Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi'' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler