YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özışık: HDP'nin barajı geçme ihtimali yüzde 15"
Gazeteci Süleyman Özışık, 2015 genel seçimlerinde AK Parti'ye karşı HDP'nin CHP'nin oylarından yüzde 3'lük bir dilimi alacağı iddialarını yorumladı. Özışık ayrıca HDP'nin seçim öncesi ve seçim sonrası senaryolarını değerlendirdi.
Özışık: HDP'nin barajı geçme ihtimali yüzde 15"
03 Şubat 2015 / 08:30 Güncelleme: 03 Şubat 2015 / 09:29

Kanal A ekranlarına gelen A Politik programında gündemi yorumlayan Süleyman Özışık, 2015 genel seçimlerinde HDP ve CHP arasında yapılacak oy paylaşımının her iki parti açısından nelere yol açabileceğini değerlendirdi.

"HDP'nin barajı aşma ihtimali yüzde 15"

"HDP'nin barajı aşma ihtimalini ben yüzde 15 olarak değerlendiriyorum. Şundan dolayı HDP kendi bölgesinde oyu zaten alıyor. orada AKP ile neredeyse yarı yarıya oy alıyor. HDP'nin barajı geçebilmesi için, batıda bugüne kadar aldığı oyları üç ya da 4 katına çıkarmış olmasını gerektiriyor. Bu da şu an HDP'nin uyguladığı sistemle akıllı ve mantıklı gelmiyor. Şayet Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde yürüttüğü politika aynen devam etseydi ve aynı soruyu sorsaydınız yüzde 60-70 evet derdim. Ancak HDP'nin milletvekilleri ve Demirtaş inşa ettikleri bu yapıyı yıktılar ve Türkiye partisi olmadıklarını ondan sonraki süreçte dile getirdiler. Demirtaş'ın şahsında HDP' ye inananlar hayal kırıklığı yaşadı, bu hayal kırıklığı ise zannederim yine yüzde 6 civarına çektiler.

"HDP'nin muhafazakar aday taktiği işe yaramaz"

"HDP'nin batıda muhafazakar adaylar çıkarması bir CHP taktiğidir ve işe yaramaz. Millet onu yemiyor artık. HDP barajı geçerse ki buna ihtimal vermedim. İstese de istemese de AK Parti'ye yeni anayasada destek vermek zorunda. Yeni anayasaya destek vermeden HDP Kürt siyasetinde ilerleyemez."

"Kemal Kılıçdaroğlu HDP'nin başına geçseydi PKK'yı bir senede bitirirdi"

Geçen haftaki yazımda dedim ki Türkiye'nin aslında en büyük şanssızlığı Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başında olması. Yani bu adamı biz HDP'nin başına  seçtirebilseydik, biz zamanında 5 yılda 91 yıllık partiyi bitirdi. Vallahi PKK'yı bir senede bitirirdi. Türkiye'nin çözüm sürecine, savaşa topa falan ihtiyacı yoktu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun lider olduğu yerde altındaki taban bitiyor. CHP'nin içindeki isimler ve başındaki lider şunu hesaplayamıyorsa, bu iş gerçekten vahim.

"CHP HDP'ye oy verirse parti biter"

"Ben CHP'nin yüzde 28 oyu olduğuna inanmıyorum. O anketler üfürüyor. Önce de söyledim CHP'nin oyu yüzde 17'ye düşebilir. CHP eğer HDP'ye seçimde oy verirse bu onun kırılma noktası olur. Bu kırılma noktası yüzde 20'dir. Yüzde 20'nin altına düşerse Türkiye'de sol seçme ne CHP ne de Kemal Kılıçdaroğlu'nu bırakır. Böyle bir ortamda CHP'nin oyları gider HDP yüzde 12-13'e ulaşırsa ve ana muhalefet lideri olacağım derse, Atatürk'ün partisi biter."

Savcı Sayan'ın Nazlı Ilıcak ve Cüneyt Özdemir'in HDP'ye oy vereceğini söylemesi üzerine Özışık şunları söyledi.

"İnanın Nihat Doğan veya Ajdar'ı götürün Kürtler eğleniriz diye belki oy verebilir. Ama Cüneyt Özdemir veya Hasan cemal falan bir hayalden öteye geçmez."

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler