YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özgecan kampanyası iki günde rekor kırdı
Özgecan kampanyası iki günde rekor kırdı
16 Şubat 2015 05:50
Özgecan Aslan’a tecavüz edip katledenlere en ağır cezai yaptırım uygulanması talebiyle başlatılan imza kampanyasına rekor katılım geldi. Kampanyaya iki günde yaklaşık 600 bin imza geldi.

İki günde yaklaşık 600 bin imzaya ulaşan kampanya metninde, Mersin Tarsus’ta yaşayan Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1. sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’ın, 12 Şubat’ta Mersin’de bindiği minibüste tecavüze uğradığı, yakılarak öldürüldüğü ve dereye atıldığı anımsatıldı.

Kampanya metninde özetle şöyle denildi:

''Özgecan Aslan 'a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki, Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.''

Kampanyada toplanan imzalar; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve TBMM Genel Sekreterliği’ne verilecek.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler