YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Özgecan Aslan davası" başlıyor
"Özgecan Aslan davası" başlıyor
12 Haziran 2015 07:13
Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin 3 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapılacak.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmayı Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık bin avukat takip edecek. Ayrıca, çeşitli sivil toplum kuruluşları da duruşmayı yakından izleyecek.

Avukatların yanı sıra bazı baroların da tüzel kişilik olarak müdahillik talebinde bulunduğu davada, tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe de salonda hazır bulundurulacak.

Metanetli sözleri, birleştirici çağrılarıyla dikkati çeken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Mersin programı sırasına görüştüğü Özgecan'ın babası Mehmet Aslan ve annesi Songül Aslan'ın ise duruşma salonunda yer almayacağı öğrenildi.

Aileyi temsilen duruşmaya Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan ile aile avukatları katılacak.

Başka duruşma yapılmayacak

Bu arada, saat 09.00'da başlaması planlanan  duruşma öncesi geniş güvenlik önlemler alınacak ve Tarsus Adliyesi'nde başka birduruşma olmayacak. 

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davada yer almak isteyen 660 avukatın yetki belgesi için baroya başvurduğunu, cuma günü gelecek avukatlarla sayının bin olacağını söyledi.

Tüm avukatların salona girmesinin mümkün olmadığını ancak hepsinin adliyede olacağını aktaran Antmen, "Mersin Barosu avukatlarının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu çeşitli barolar ve barolara ait kadın hakları komisyonları, diğer kadın hakları dernekleriyle bu davaya katılacaklar. Gaziantep Barosu'nun da tüm avukatlarıyla katılmak istediklerini biliyoruz" diye konuştu.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 14 Nisan'da sunulan iddianamede, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken'in "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarını işlediği belirtiliyor. Altındöken için bu suçlar gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Altındöken'in babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe için de "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek" gibi suçlardan dolayı aynı ceza isteniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler