YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel timler geri geliyor
MGK, yarın teröre karşı alınacak tedbirleri belirlemek için toplanıyor. Hem hükümet hem de asker alınacak tedbirler konusunda ortak düşünceye sahip. MGK'da şekillenecek kararlar arasında 'polis özel timlerinin' tekrar görevlendirilmesi de yer alıyor.
Özel timler geri geliyor
23 Haziran 2010 / 08:17 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 08:22

Milli Güvenlik Kurulu artan terör gündemiyle toplanıyor. Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirvesi'nin İstanbul'da yapılacak olması ve devletin zirvesinin de bu toplantılara katılması sebebiyle MGK İstanbul'da toplanacak. Haziran MGK'sı artan terör olaylarına karşı alınması beklenen yaptırımların görüşüleceği bir toplantı olacak. Toplantıda terörle fiziki alanda mücadele konusunda yeni ve somut kararların alınması bekleniyor. Bu kararların arasında 'polis özel timlerinin' daha aktif hale getirilmesi ve sayılarının da arttırılması da var.

TİMLERİN SAYISI ARTIRILACAK

Daha önce karakollara ya da geri hizmetlere çekilen 'polis özel timleri' yeniden 'yüksek riskli operasyonlarda görev alacak' şekilde yapılandırılacak. Şu anda 5 bin 450 olan özel harekat polisi sayısı 6 bin 450'ye çıkacak. 720 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayacak bin polis özel tim ekibine katılacak. Timin sayısı 2015 yılında da yaklaşık iki katına çıkartılacak. Böylece kısa vadede, 'polis özel timlerinin' etkinliği arttırılırken, ilerleyen dönemde de sayısı da arttırılacak.

PROFESYONEL KOMANDO

Üç yıl önce '2010 yılı ortalarına kadar komando tugaylarının profesyonelleşmesi' kararı alınmış ancak bu hayata geçirilememişti. Profesyonelleşmenin hızlandırılmasına ilişkin çalışmaların da MGK'nın gündemine gelmesi bekleniyor. MGK'nın diğer gündemleri, Irak'taki gelişmeler, İran ile Batı arasında yaşanan tartışmalar, Kıbrıs ve AB ile ilişkiler olacak.

 

K.Irak'a kara harekatı gündemde

Kuzey Irak sınırından toplu sızmalar olduğu için örgüt kamplarına yönelik hava harekatının yanı sıra sınır ötesi kara harekatının da Milli Güvenlik Kurulu toplantısında gündeme gelebileceği belirtiliyor. TBMM'den bu konuda alınmış bir izin tezkeresi de bulunuyor. Tezkere doğrultusunda 2008 yılı Şubat ayında yapılan sınır ötesi harekatın bir benzerinin yeniden yapılması ele alınacak. Terör saldırılarının artması üzerine geçtiğimiz hafta sıcak takip çerçevesinde Irak'ın kuzeyine hava harekatanın yanısıra karadan bir günlük sınırlı sınır ötesi harekat gerçekleştirilmişti. (Yeni Şafak)

İÇ POLİSE DIŞ SAVUNMA ASKERE VERİLSİN !
 // BATUHAN
Erbaş ve er iç hizmetlerde eğitilsin terör savunması sb.astsb. lara verilsin ertesi günü cunta ve ergenekon destekli bu terör tık diye kesilir. Her yere polisi sürmeyin tam tersi olur çünki onların amaçlarına hizmet eder görmezden gelmeye devam eder terörü bi
tirmezler.Bütün doğudaki ve küçük karakollara profesyonel astsb.ve sb yerleştirilsin sınırlar hakeza yetmiyorsa gereği yapılsın bak sen terör diye bir şey kalıyormu.Polis iç güvenliği zaten sağlıyor....
23 Haziran 2010 09:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler