YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel, Şeref Madalyası ile uğurlanacak
Özel, Şeref Madalyası ile uğurlanacak
06 Ağustos 2015 11:13
Orgeneral Necdet Özel, madalyasız uğurlanan 2 Genelkurmay Başkanı’ndan sonra Devlet Şeref Madalyası ile uğurlanacak. Devletin en prestijli ödülü sayılan madalya, Bakanlar Kurulu’nun tavsiyesi ile Cumhurbaşkanı tarafından veriliyor.

YAŞ’ta, geçmişte yaşanan krizler, şerhler olmadı; teamüller işledi. TSK’nın komuta kademesi açısından; beklenmeyen, sürpriz kararlar çıkmadı. Bunda, YAŞ öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in yaptıkları ön görüşmelerin etkili olduğu belirtiliyor. Alınan kararlar açısından, “sembolik” bir şûra olduğu vurgulanıyor.

Zorlu 4 yıl

Oldukça sıkıntılı ve yoğun bir gündemle, 4 yıllık görev süresini tamamlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, görevini yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a devredecek. Özel, Işık Koşaner’in 2 yıl erken emekliye ayrılmasıyla 4 Ağustos 2011’de bu göreve atanmıştı. Özel’in görev yaptığı dönemde, Balyoz ve Ergenekon davalarında silah arkadaşları yargılanıyordu. Suriye krizi, Musul’da konsolosluk görevlilerinin rehin alınması, Süleyman Şah operasyonu, çözüm süreci, IŞİD ve diğer terör olayları, TSK’daki paralel yapı iddiaları onun dönemindeki sorun alanlarıydı. Tutuklu komutanların aileleri, ulusalcı kanat ve muhalefet partilerinin liderleri tarafından eleştirildiği oldu; basına çok fazla konuşmadı. 4 yıl boyunca hükümetle uyumlu çalışan, rasyonel, yetki ve sorumluluklarını dikkate alan bir Genelkurmay Başkanı profili çizdi. Bu süreçte sağlık sorunları da yaşadı.

2 komutana verilmedi

Görevini devrederken, Özel’e, şeref madalyası verilip verilmeyeceği merak uyandırdı. İlk olarak Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’ya verilen madalya, daha sonra Hüseyin Kıvrıkoğlu’na, Hilmi Özkök’e ve Yaşar Büyükanıt’a verildi. Bir teamüle dönüşen madalyayı alan son Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt oldu. Devletin en prestijli ödülü sayılan madalya, Bakanlar Kurulu’nun tavsiyesi ile Cumhurbaşkanı tarafından veriliyor. 2010’daki YAŞ toplantısında yaşanan gerginliğin ardından görev süresi dolduğu için emekli olan İlker Başbuğ’a ve 3 kuvvet komutanı ile birlikte emekliye ayrılan halefi Işık Koşaner’e, madalya verilmemişti. Orgeneral Necdet Özel, madalyasız uğurlanan 2 Genelkurmay Başkanı’ndan sonra Devlet Şeref Madalyası ile uğurlanacak. Madalya, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenecek tevcih töreni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Özel’e verilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler