YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Özel olarak ilgilenin'
'Amirallere Suikast Girişimi' iddianamesinde, Deniz Harp Okulu öğrencileriyle özel olarak ilgilenildiği ve 'Ergenekon Terör Örgütü'ne kazandırıldığı öne sürüldü.
'Özel olarak ilgilenin'
03 Ağustos 2011 / 18:11 Güncelleme: 03 Ağustos 2011 / 18:19

Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramada ele geçirilen belgelerden birinde ''Amirallere suikast girişimi'' iddiasına ilişkin adları geçtiği öne sürülen Koramiral Deniz Cora ve Kurmay Albay Ümit Metin hakkında hazırlanan iddianamede, ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin davada tutuklu yargılanan sanıklar Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan ile arkadaşlarının Deniz Harp Okulunda öğrenciyken kendileriyle özel olarak ilgilenildiği ve ''Ergenekon terör örgütü''ne kazandırıldıkları öne sürüldü.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Salim Duran tarafından hazırlanan 13 sayfalık iddianamede, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğünde 6 Aralık 2010'da arama yapıldığı ve tutuklu şüpheli Kurmay Albay Metin ile şüpheli Koramiral Cora'ya ait İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin davanın içeriğiyle ilgili belge ve delillerin ele geçirildiği anlatıldı.

Söz konusu belge ve delillerin soruşturma dosyasından ayrılarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği ve ayrı bir soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin davanın tutuklu sanıkları Teğmen Sinan Efe Noyan ve Faruk Akın'ın birlikte kaldıkları Kocaeli'nin Değirmendere ilçesindeki evde yapılan aramada bir poşette ele geçirilen 500 gram TNT kalıbı ile MKE yapımı mermilerin yanı sıra suç unsuru taşıyan bir notun yer aldığı katlanmış bir kağıt parçasının da bulunduğu ve ''Amirallere Suikast Planı'' olarak bilinen soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi.

Soruşturma sonucu Akın ve Noyan'ın da aralarında bulunduğu 19 şüpheli hakkında kamu davası açıldığı belirtilen iddianamede, bu davanın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin dava dosyasıyla birleştirildiği hatırlatıldı.

İddianamede, ''Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramada ele geçen 5 nolu hard disk içinde, 'D/İKK/Öğrenci Tefriki' adlı klasördeki  'Özel Öğrenci Tefriki Hakkında' isimli word belgesinde, Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora adıyla Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığına gönderilen Ağustos 2007 tarihli bir yazı bulunduğu ve söz konusu yazıda, ''Deniz Harp Okulu 3. sınıf öğrencileri Ülkü Öztürk, Faruk Akın, Burak Düzalan, Alperen Erdoğan, Sinan Efe Noyan, Tarık Ayabakan, Ali Seyhur Güçlü ve Yakut Aksoy ile öğrenim süresi zarfında ilgilenilmesi ve yönlendirilmesi faaliyetlerine önceki dönemlerde olduğu gibi devam edilmesi ile icra edilen faaliyetlere ilişkin ilerleme raporlarının zamana bağlı olmaksızın Donanma Komutanlığına gönderilmesinin'' istendiği belirtilen iddianamede, bu belgenin 20 Eylül 2007'de Tayfun Duman tarafından hazırlanıp, 23 Eylül 2007'de son olarak şüphelilerden Ümit Metin tarafından kaydedildiği'' ifade edildi.


-''ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNE KAZANDIRILAN HARP OKULU ÖĞRENCİLERİ''-


Söz konusu yazıda adları geçen kişiler hakkında ''Amirallere Suikast Planı'' soruşturması doğrultusunda ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçundan kamu davası açıldığı hatırlatılan iddianamede, Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan ile arkadaşlarının Deniz Harp Okulunda öğrenciyken kendileriyle özel olarak ilgilenildiği ve ''Ergenekon terör örgütü''ne kazandırıldıkları savunuldu.

İddianamede, şüpheli Deniz Cora'nın tespit edilen eylemleri şu şekilde sıralandı:

''5 Nolu hard diskin 'D/Görev Analizi/Yapılanma' klasöründe bulunan 'Gölcük 2008-2' isimli word belgesinde 'Kendime not' adlı bölümde, 'Burada geçen bilgiler bu yılki yapılanmanın çıkarılmasında kullanılacak, diğer şahısların ve yeni bilgiler geldikçe uygunluk sağlanacak' şeklinde ibare görüldüğü, diğer klasörlerde bölge başkanlığı, gruplar amirliği, daire grup amirliği, daire liderliği ve köprü elemanları şeklinde bir yapılanma izlendiği, soruşturma kapsamında suç ihbarına istinaden Alper Erdoğan, Yakut Aksoy ve Burak Düzalan'ın Değirmendere'deki evlerinde ele geçirilen flash bellekteki 'Eruygur' isimli belgede, 'Eruygur paşa ile Eğitim Komutanlığında yapılan toplantıda karargahlarımızı ilgilendiren emirler' başlığıyla, 'Toplantıya katılanlar Şener Eruygur, Kadir Sağdıç, Fatih Ilğar, Levent Görgeç, Levent Erkek, Deniz Cora ve Türker Ertürk' isimlerinin geçtiği tespit edilmiştir. Başka bir belgede de Tayfun Duman ve Ümit Metin'in de adının geçtiği 6 adet sekme bulunduğu, bu sekmelerde 'Personel bilgi ve değerlendirme cetveli' başlıklı tablonun yer aldığı, yetkili amir onayı kısmında Deniz Cora'nın gösterildiği, belgede Tayfun Duman ve Ümit Metin'in Cora'ya bağlı olarak faaliyet yürüttükleri tespit edilmiştir.''


-HASSAS PERSONEL LİSTESİNDE YİĞİT VE ATAÇ'A (-), CORA'YA ( )-


Ele geçirilen belgelerde kimi askeri personelle ilgili özel raporların gönderildiği ve belgelerdeki kullanıcı yollarında şüpheli Deniz Cora'nın adının geçtiği anlatılan iddianamede, Cora'nın kuzeni Tuncay Demirkol'un çürük raporu alarak askerlik yapmadığına dair gizli kapak yazısı ile 'Ergenekon' soruşturmasında adı geçen M. Nuri Alacalı'nın kendi adına kayıtlı bir telefonla Cora ile 3 kez telefon görüşmesi yaptığının tespit edildiği kaydedildi.

5 nolu hard diskteki ''Hassas personel listesi'' adlı belgede, ''Amirallere Suikast Planı''nda adı geçen amiraller Eşref Uğur Yiğit ve Metin Ataç'ın 'Balyoz Harekat Planı' içinde hazırlanan 'Suga Harekat Planı'nda 'hassasiyet durumu' (-) olarak gösterilen 'terfi etmeleri planlanmayan' amiraller arasında bulunduğu aktarılan iddianamede, Deniz Cora'nın hassasiyet durumunun ( ) olarak gösterildiği ve 'hassas personel listesi'nin 15 Ocak 2003'te Deniz Kurmay Albay Cem Gürdeniz tarafından oluşturulduğu kaydedildi.

İddianamede ayrıca, Ergenekon terör örgütü kapsamında yapılan aramalarda, Ergenekon davasının sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'dan elde edilen ''Darbe Günlükleri'' belgelerinde de Deniz Cora adının geçtiği vurgulandı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler