YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Özel hayat' özel olmaktan çıkıyor
'Özel hayat' özel olmaktan çıkıyor
19 Mart 2011 09:32
Özel hayat iddianamedeyse yayınlanması suç olmayacak!

Ergenekon yargılamaları nedeniyle gazeteciler hakkında dava açılmasına neden olan yasadışı dinlemelere yeni düzenleme yapılıyor. Tasarıya göre istihbari dinlemenin ifşası suç olmayacak. Özel hayata ilişkin görüntü bir kez ifşa edildiyle bunla ilgili haber yapmak da suç olmaktan çıkıyor.

Yasadışı dinlemelere yönelik cezaları ağırlaştıran ve gazeteciler hakkında binlerce dava açılmasına neden olan Türk Ceza Kanunu hükümlerinde değişiklik öngören tasarı TBMM’ye sevk edildi. Tasarı, gizliliği ihlal, adil yargılamayı, yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs suçlarından yargılanan binlerce gazetecinin davasını etkileyecek. Yasadışı dinlemelere cezaları ağırlaştıran tasarıda buna karşın herhangi bir suç isnat edilmeyen kişilerin polis, MİT ve jandarma tarafından istihbari dinleme kapsamında dinlenerek konuşmalarının ifşa edilmesinin suç sayılmayacağı belirtilmesi dikkat çekti.

“HUKUKA AYKIRILIK” KRİTERİ

Tasarıda dikkat çeken düzenleme özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarının bu fiillerin “hukuka aykırı” olarak işlenmesi halinde cezalandırılacağının vurgulanması oldu. Gerekçede, istihbarat faaliyeti çerçevesinde, bir suç nedeniyle “şüpheli veya sanık sıfatını taşımasına gerek olmaksızın” kişiler arasındaki telefon konuşmalarının dinlenmesi ve kayda alınması işlemlerinin suç oluşturmayacağı belirtildi. Bu tür bir istihbari dinleme kayıtlarının soruşturma sonunda hazırlanan iddianameye konularak kamunun bilgisine açık hale geldiği de ifade edilerek bu durumda da suçun oluşmayacağı ifade edildi.

DOSYAYA GİRDİYSE SERBEST

Tasarıda ayrıca kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya seslerin ifşa edilmesine verilen ceza da 1-3 yıldan, 2-5 yıla çıkarıldı. Ancak bu maddeye de ifşanın “hukuka aykırı olarak” yapılması şartı getirildi. Tasarının gerekçesinde, mahkeme kararı ile bir soruşturma kapsamında yapılan teknik takipler sonucunda kayıtların iddianameye girmesi halinde yayınlanmasının suç oluşturmayacağı ifade edildi. Böylece, bir soruşturmada elde edilen en görüntülerin iddianameye konulması ve oradan alınarak yayınlanması suç olmayacak.

BİR KEZ İHLAL EDİLİRSE...

Tasarıdaki ilginç bir düzenleme de haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğinin bir kere ifşa edilmesinden sonra bununla ilgili yayınların serbest hale getirilmesi oldu. Tasarıya göre, özel bir görüşmeye ait dihleme kaydının, ya da özel hayata ilişkin görüntüler bir kere ifşa edildikten sonra, haber verme sınırları aşılmaksızın haber yapılması suç oluşturmayacak. Örneğin, bir dinleme kaydı ya da seks kaseti internette yayınlandıktan sonra bununla ilgili haberler serbest olacak.

“GERÇEĞİ ENGELLEME”

Tasarıyla, “gerçeğin ortaya çıkarılmasını engellemek” için yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs suçu getirildi. Mevcuk düzenlemede ise taraflardan biri lehine veya aleyhine karar çıkartmak için yapılan etkilemeye teşebbüs fiilleri cezalandırılıyor. Bu düzenleme ile birçcok dava ve soruşyturmaya ilişkin görüş açıklamak daha riskli hale gelecek. Tasarıda haberleşme gizliliğini ihlal, haberleşmeyi rıza olmaksızın yayınlama gibi suçlalara yönelik cezalar ise artırılıyor. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler