YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel bilgileriniz hurdacıda!
Banka ve devlet kuruluşlarının hurda bilgisayarlarından çıkan değerli parçaların uygun imha metotları kullanılmadan satılması bazı kötü sürprizleri de beraberinde getirebilir. Örneğin size ait bilgilerin bir hurdacıda hard diskette çıkması gibi...
Özel bilgileriniz hurdacıda!
18 Kasım 2010 / 10:34 Güncelleme: 18 Kasım 2010 / 10:45

Bazı banka, firma ve devlet kuruluşlarından çıkan hurda bilgisayarların değerli parçaları uygun imha metotları yapılmadan ikinci el olarak satılıyor. Uzmanlar, kayıtlı kişisel bilgilerin kötü niyetli insanların eline ulaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Size ait özel bilgilerin bir hurdacıdaki hard diskte çıkması durumunda ne hissedersiniz? Türkiye'nin ilk elektronik atık geri dönüşüm tesisi Exitcom Recycling'in Genel Müdürü Murat Ilgar, bunun mümkün olduğunu anlatıyor.

Murat Ilgar, dünya genelinde elektronik atığın 30 ile 50 milyon ton arasında olduğunu, ancak bunun 2 milyon tonunun toplandığını söyledi. Türkiye'de ise resmî verilere göre atık miktarının 400 bin ton civarında olduğunu, ancak bunun 5 bin tonunun toplanabildiğini anlattı. Türkiye'de elektronik atık tehlikesinin pek bilinmediğini, bunun dikkat edilmesi gerekilen özel atıklar sınıfında olduğunu vurguladı. Kurdukları tesisle 2 bin ton elektronik atık topladıklarını dile getiren Ilgar, Türkiye'de elektronik atıkların imhası ve geri dönüşümü konusunda ilgili bakanlıktan uyum belgesi alan 12 firmanın faaliyetini sürdürdüğünü ifade etti. Bu firmaların bazılarının daha önce hurdacılık yapan kişilerce kurulduğuna dikkati çekti. Ilgar, bunlardan bazılarının topladıkları elektronik atıkları teknolojik ve fizikî altyapıları olmadığından yurtdışına gönderdiğini vurguladı. Ilgar şu ifadeleri kullandı: "Bazıları bu atıkları Hong Kong'a geri dönüşüm yapılması için gönderiyor. Ancak Hong Kong'da bu iş için tesis yok. Bunun gibi bazı yerlere gönderilen atıklar Çin gibi ülkelerde ikinci el olarak satılıyor. Bunun engellenmesi lazım. Elektronik atıklarını geri dönüşüme veren firmanın, bunun takibini yapması gerekir. Ayrıca yurtdışına çıkan atıklar denetlenmeli, ama yapılmıyor. Bu konuda bilinçli hareket edilmesi gerekir, ama maalesef bugün ülkemizde bu bilinç yok. Türkiye'de bazı banka, firma ve devlet kuruluşlarından çıkan hurda bilgisayarların değerli parçaları uygun imha metotları yapılmadan içinde kayıtlı kişisel bilgilerle yurtiçinde ya da yurtdışında ikinci el olarak satılıyor. Ankara ve İstanbul'daki birçok hurdacıda binlerce hard disk bulunuyor. Hurdacılar bu hard diskleri nereden alıyor? Kimler içindeki kişisel bilgilerle bu hard diskleri buralara satıyor, araştırılması lazım. Özellikle milyonlarca kişinin kişisel bilgilerinin kayıtlı olduğu bankalardan çıkan eski bilgisayarların ne yapıldığı mutlaka araştırılmalı. Yoksa gelecekte kişisel bilgi güvenliği çok büyük zarar görebilir."

ELEKTRONİK ATIKLAR HURDAYA VERİLMEMELİ

Murat Ilgar, bilgi güvenliği konusunun çok önemli olduğunu ancak Türkiye'de bu konuda yeterli bilincin oluşmadığını ifade etti. Elektronik atıkların ilgili firmaya teslimi yapıldıktan sonra takibinin yapılmadığını, bunun da çok tehlikeli olduğunu anlattı. Ilgar, "Türkiye'de elektronik atıkların gelişigüzel şekilde hurdacılar tarafından toplanmasının toplum sağlığı açısından da sakıncaları var. Acilen Elektronik Atık Yönetmeliği'nin çıkarılması gerek. Atık olayı devletin politikası olmalı. Üretici firmaların da 'Kirleten öder' prensibi ile hareket etmeleri gerek. Bununla alakalı Avrupa'da 2006'da 'Atık Elektrik Elektronik Ekipmanları' diye yönetmelik çıktı. Bu yönetmelik Türkiye'de çıktıktan sonra üreticiler bazı ürünlerini sübvanse etmek zorunda kalacak, bunlarla ilgili tesisler kurulacak. Ayrıca hurdacılara elektronik eşya satışı da yasaklanmalı. Bu çok önemli." diye konuştu.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler