YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özcan’dan açık özür bekleniyor
Özcan’dan açık özür bekleniyor
Özcan’dan açık özür bekleniyor
19 Haziran 2008 / 18:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın CHP Milletvekili Muharrem İnce ile sohbet ederken İmam Hatip liseleri hakkında söylediği ileri sürülen “Bu zıkkımlar” sözüne Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tepki gösterdi.


Bakan Çelik, “Kem söz sahibine aittir. Herkes hakkını da haddini de bilecek” dedikten sonra “Buna CHP Genel Sekreteri de dahildir” diyerek Önder Sav’a göndermede bulundu.


Çelik şunları söyledi: “YÖK Başkanı’nın bir grup okulla ilgili söz, hangi niyetle, hangi ortamda söylenmiş olursa olsun, bir kişiyi grubu tahkir ve tezyif etmeye yönelik söz, kime ait olursa olsun, o kem söz sahibine aittir. Herkes söylediği sözünü bilecek, herkes hakkını da haddini de bilecek. Bu YÖK Başkanı olsa da CHP Genel Sekreteri olsa da, hakkını, haddini bilecek. Biz beklerdik ki YÖK Başkanı da, Önder Sav da ‘Konumumla ilgili sözü, boş bulundum da söyledim’ desin. Bunu beklerdim. Bunu YÖK Başkanının da, Önder Sav’ın da yapması lazım.”


“ÖZEL SOHBET YANLIŞ AKTARILDI”


YÖK tarafından yapılan açıklamada, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın TBMM’de katıldığı toplantıda verilen ara esnasında Milletvekili Muharrem İnce ile yaptığı görüşmede, İnce’nin soruları üzerine çeşitli konulara değinildiği belirtildi.


Açıklamada, "İkili sohbet esnasında bazı konularda samimi fikirler açıklanmıştır. Bu görüşmeyi, her ne kadar kendileriyle yapılan bir görüşme şeklinde olmasa da çevrede bulunan bazı gazeteciler de izlemişlerdir. Bu esnada meslek liselerine uygulanan katsayıya ilişkin soru üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanı tarafından, ne zaman bu konuya değinilse konunun imam hatip liselerine indirgendiği, bunun son derece yanlış olduğu dile getirilmiştir. İki kişi arasında gerçekleşen ve özü bundan ibaret olan bu sohbetin bazı yayın organlarında yanlış anlaşılmalara imkân verecek şekilde haber konusu yapıldığı görülmüştür” denildi.


Konuşmanın tarafı olan CHP milletvekili Muharrem İnce ise o sözün, katsayı sohbetinde söylendiğini öne sürdü. İnce şunları söyledi:


CHP’Lİ İNCE: BU SÖZLER SÖYLENDİ


"Sayın YÖK Başkanı, katsayı sorunun bilimsel olmadığını, Kemal Gürüz’ün ortaya çıkardığını bunun bilimsel altyapısını olmadığını ve haksızlık olduğunu ve bunu kaldıracağını söyledi. Ben de İmam Hatiplerin zaten bu işte bir zararı yok ki dedim. YÖK Başkanı da 'Teknik liselerin meslek liselerinde sorun var' dedi. Ağzdından bugün basında yer alan o sözcükler de çıktı. ‘Gerekirse kapatırız bu zıkkımları’ diye bir laf etti, bana... Bunu hangi amaçla dile getirdi biliyor değilim. Gazeteci değilim, siyasetçiyim. Yargılamak bana düşmez.. Ama hiç sevmediğim AKP’nin emirlerinden dışarı çıkmayan bir bürokratı ‘işte yakalım şimdi gösteririm gününü’ bir mantık içerisinde olamam. Ama ağzından bu tür sözcükler çıktı mı evet çıktı! Gerisini YÖK Başkanı'na sorarsınız...."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler