YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özbek'ten 'dosya' açıklaması
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki soruşturma dosyasının İstanbul'a gönderilmesiyle ilgili olarak, açıklama yaptı...
Özbek'ten 'dosya' açıklaması
19 Şubat 2010 / 12:25 Güncelleme: 19 Şubat 2010 / 13:34

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki soruşturma dosyasının İstanbul'a gönderilmesiyle ilgili olarak, ''Yargı camiasında her bilir. Bir yetkinin kaldırıldığı, değiştirildiğine ilişkin bilgi ulaştığı zaman, arkadaşlarımız elindeki işi bırakırlar'' dedi.

Özbek, HSYK'ya girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner ile ilgili dosyanın, yetkileri kaldırılan Erzurum özel yetkili savcılarınca Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul'daki savcılara gönderildiğinin ifade edilmesi üzerine Özbek konuyu basından öğrendiğini, ''söyleyecek bir şeyi olmadığını'' ifade etti.

Bir gazetecinin ''Erzurum savcılarının yetkilerinin kaldırıldığına ilişkin kararın onlara ulaşmadan, dosyayı hemen İstanbul'a gönderdikleri söyleniyor'' demesi üzerine Özbek, şöyle konuştu:

''Biz de yargı camiasında herkes bilir. Bir yetkinin kaldırıldığı, değiştirildiğine ilişkin bilgi ulaştığı zaman, bilgi derken resmi bilgi değil herhangi bir şekilde haberdar olunduğu anda, arkadaşlarımız elindeki işi, ben de benzer şeyler yaptım, bırakırlar. Somut olayda neler oldu bilmiyorum.''

''Televizyonda yetkilerinin kaldırıldığı yayımlandıktan sonra savcıların görevlerini bırakması mı gerekirdi?'' sorusuna Özbek, ''Bilmiyorum. Bakanlığın acele göndermesi gerekirdi. Umuyorum göndermişlerdir'' karşılığını verdi.

Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Kadir Özbek, daha fazla bir şey söylemek istemediğini, konuşmalarının yanlış anlaşıldığını, yanlış değerlendirdiğini belirterek, ''Lütfen bizi anlayışla karşılayın. Yaptığımız işin muhakkak suretle bir gerekçesi, izahı olması gerekir'' dedi.

''Cihaner ile ilgili soruşturmaya Ergenekon savcılarının bakma ihtimali var mı?'' sorusuna Özbek, ''Bilmiyorum'' diye cevap verdi.

Özbek, bir gazetecinin, ''Erzurum savcıları için işletilen aynı süreç, İstanbul'daki savcılar için de işletilebilir mi?'' sorusu üzerine, ''Hayır. O açıdan bir şey söylemek mümkün değil. Buradaki arkadaşlarımız eğer bakamıyorlarsa oradakilerin de aynı koşullarda, aynı koşullar muhafaza edilirse onlar için de aynı şey geçerlidir. Ki o arkadaşlarımız benzer bir olayda kendilerinin bakamayacağına ilişkin bakanlığa bir iade yazısında imzaları olan arkadaşlarımız'' değerlendirmesinde bulundu.

''Erzurum savcılarıyla ilgili iki gün önce verdiğiniz karar İstanbul'daki savcılar için de bağlayıcı mı?'' sorusunu Özbek, ''Biz Erzurum'la ilgili bir yetki belirlemesi yaptık'' şeklinde yanıtladı.

Bu arada HSYK'ya, yüksek yargı organlarının üyelerinden ziyaretler sürüyor. Danıştay Başkanvekili Sinan Yörükoğlu ve beraberindeki İdari Dava Daireleri Kurulu üyeleri, toplu halde HSYK üyelerini ziyaret etti. Grup, çıkışta ''kurula destek amacıyla geldiklerini'' belirtti.

A.A.

açıklama
 // cevher polat
Dosyanın gitmesi zorlarına gitmiş.beyfendilerin...
19 Şubat 2010 16:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler