YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özbek'ten Cihaner açıklaması
HSYK Başkanvekili Özbek: Arama yapan savcıyla kurul adına görüştüm
Özbek'ten Cihaner açıklaması
23 Şubat 2010 / 11:39 Güncelleme: 23 Şubat 2010 / 11:59

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in evinde ve makamında arama yapan savcıyla görüşerek sicil numarasını istediği yönündeki iddialara ilişkin olarak, ''Kurul adına Türkiye Cumhuriyeti'nin bir başsavcısının makamında ve evinde yapılan aramanın niteliğini öğrenmek amacıyla yaptığım bir görüşmedir. Belli ki telefonumuz da dinlenmiştir'' dedi.

HSYK'ya girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, ''Bugün bir gazetede Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in makamında ve evinde arama yapan savcının telefon numarası ve sicil numarasını istediğiniz iddia ediliyor, ne söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine, ''Ben hakimlerin, savcıların sicil numarasını niye isteyeyim ki? Bütün savcıların sicil numaraları benim önümde ve bilgisayarımda duruyor. Öyle bir şey söz konusu olamaz'' dedi.

Özbek, arama yapan savcıyla görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi:

''Elbette görüştüm. Görüştüm derken İlhan Bey'in makamında bir arama yapıldığı söylenince Kurul olarak bilgi almak maksadıyla santral sekreterlerimiz vasıtasıyla görüştük. Önce kendisine ulaşılmadığını söylediler. Arkasından evini bağladılar. Eşiyle (Cihaner'in eşi) görüştüm. Evde arama yapıldığını ifade ettiler. 'Savcı Bey'i veriyorum' dedi. Bir savcı arkadaşımızın sesini duydum. Adını söyledi, anlayamadım. Çok hafif geliyordu. 'Adınızı anlayamadım affedersiniz Savcı Bey' dedim. Tekrarladı. Böyle bir görüşmemiz oldu. 'Arama yapıyoruz efendim' dedi. Ben de 'Kolay gelsin' dedim. Eşine 'Geçmiş olsun' dedim. Daha sonra İlhan Bey kendisi aradı. Makamından aradığını söyledi. Arama yapıldığını, gözaltı uygulayacaklarını ifade etti. Kendisinin direneceğini söyledi. 'Böyle şey olmaz, sakın ha' dedim.

Bu şekilde bir görüşmemiz oldu. Onun dışında herhangi bir şey söz konusu değildir. Kurul adına Türkiye Cumhuriyeti'nin bir başsavcısının makamında ve evinde yapılan aramanın niteliğini öğrenmek amacıyla yaptığım bir görüşmedir. Belli ki telefonumuz da dinlenmiştir. Aynen konuştuklarımızı yayınlarlarsa kamuoyu daha da güzel bilgi sahibi olur. Belki bir şeyin karşılığı olarak bunu gündeme getirdiler. Bunlar çok yanlış şeyler.''

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile Danıştay Başkanı Mustafa Birden'in Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşeceklerinin hatırlatılması ve ''Size böyle bir davet gelmedi mi?'' diye sorulması üzerine Özbek, ''Hayır. Böyle bir şeyi haber almadım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinden önce Yargıtay Başkanı Gerçeker ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulmasına karşılık da Özbek, Gerçeker ile görüşmediğini yalnızca dün bir emeklilik töreni nedeniyle Yargıtayda olduğunu söyledi.

Kadir Özbek, ''Yanlış algılar uyandırılmasın. Bu sebeple bu açıklamayı ayak üzeri yaptım'' diye konuştu.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler