YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özbek hakkında suç duyurusu
HSYK Başkanvekili Kadir Özbek hakkında yüksek yargıdaki hakim ve savcı atamalarına müdahalede buşunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu...
Özbek hakkında suç duyurusu
11 Haziran 2010 / 14:13 Güncelleme: 11 Haziran 2010 / 14:15

Elazığ Barosu avukatlarından Şuay Alpay, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Alpay, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere nöbetçi Elazığ Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği suç dilekçesinde, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay arasında geçen telefon konuşmalarının bazı internet siteleri, gazeteler ve televizyonlarda yayımlandığını hatırlattı.

Söz konusu telefon görüşmelerinde eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın HSYK Başkanvekili Özbek'ten yüksek yargıdaki hakim ve savcı atamaları ile ilgili çok sayıda talepte bulunduğu ifade edilen suç duyurusunda, bu taleplerin Özbek tarafından dikkate ve değerlendirmeye alındığı vurgulandı.

Alpay, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

''Bu olay gerçek anlamı ile hukuki ve adli bir skandaldır. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek tarafsızlığını açıkça yitirmiş, siyasi hüviyetli ve asla kabul edilemez bu tür talep, telkin ve referanslarla hareket edildiği izlenimi altında, görevini açıkça kötüye kullanmıştır. Görevini kötüye kullandığına dair kuvvetli şüphenin oluşması bile başlı başına esaslı bir nedendir. Evrensel hukukun meşhur prensibi 'şuyuu vukuundan beter' bu olayda aynen vaki olmuştur.''

Şuay Alpay, söz konusu gerekçelerden dolayı, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek hakkında gerekli incelemenin yapılarak, görevi kötüye kullanma suçundan yargılanmasını talep etti.

Bu arada Alpay, yaptığı basın açıklamasında, çeşitli basın organlarında yer alan telefon kayıtlarının kuvvetli bir delil olduğunu vurgulayarak, ''Kadir Özbek, hukuku ve yargının onurunu daha fazla incitmemek, adaleti daha fazla rencide etmemek için derhal HSYK Başkanvekilliği görevinden istifa etmelidir'' görüşünü savundu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler