YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özal'ın ölüm nedenini bu cihaz bulacak
Özal'ın ölüm nedenini bu cihaz bulacak
19 Kasım 2012 16:22
Adli Tıp Kurumu, Turgut Özal'ın ölümündeki sır perdesini aralamak için binlerce zehir türünü tespit edebilen süper cihazı Avrupa'dan ithal etti.

Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili şüpheleri sonlandırmak için 19 yıl sonra mezarı açılarak alınan parçalar özel cihazla analiz edilecek. Adli Tıp Kurumu analizde hata yapmamak için Türkiye’de şimdiye kadar hiç kullanılmayan bir cihazı Avrupa’dan ithal etti.

BİNLERCE ZEHİR TÜRÜ TESPİT EDİLEBİLİYOR

Binlerce zehirlenme türünü aynı anda analiz edebilen LC Q TOF adlı cihazın Avrupa’da kullanıldığı ve başarılı sonuçlar elde edildiği belirtildi.

CİHAZIN TEMİNİ İÇİN BEKLENDİ

Özal’ın 2 Ekim’de mezarı açılmış, otopsi yapılmış ve 5 Ekim’de naaşı yeniden gömülmüştü. Analiz yapılmak için alınan parçalar ise 10 gündür bu cihazı bekliyordu. Cihaz geçtiğimiz gün Ankara Adli Tıp Kurumu’na geldi ancak Türkiye’de ilk olduğu için kullanmayı bilen uzman bulunamadı.

SONUÇLAR 10 GÜN İÇİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Adli Tıp Kurumu, Özal’la ilgili analizlerle ilgili hata yapmamak için Avrupa’dan cihazı kullanacak uzman yardımı istedi. Özal’ın ölümünü aydınlatacak analizler için Avrupa'dan uzman geldi. Çalışmalarına başlayan uzmanın cihazla yapılan analizleri 7-10 gün arasında sonuçlandırması bekleniyor.

Manşettv.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler