YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özal'ın davasına yarın devam edilecek
Özal'ın davasına yarın devam edilecek
10 Haziran 2014 19:15
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün yargılanmasına yeni mahkemesinde yarın devam edilecek

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kapatılmasının ardından Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine devredilen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün yargılandığı davanın buradaki ilk duruşmasına yarın devam edilecek.

Duruşma saat 10.00'da başlayacak. Ersöz'ün avukatı Hulusi Coşkun, AA muhabirine, müvekkilinin GATA'daki tedavisinin devam etmesi nedeniyle yarınki duruşmada hazır bulunamayacağını bildirdi.

Coşkun, celse arasında mahkemeye talep ve beyanlarını içeren 5 sayfalık dilekçe ile eklerini sundu.

Ek olarak verilen belgeler, Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin hakkında "şüpheli" olarak soruşturma yürütüldüğü daha önce kamuoyuna yansıyan Semra Özal'ın teknik takibe de alındığını ortaya çıkardı.

Dilekçenin ekindeki 1 Kasım 2013 tarihli belge, TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Semra Özal ile yardımcısı Sadiye Kürsülü'nün kamuya açık yerlerdeki faaliyet ve iş yerlerinin 24 saat süreyle teknik araçlarla izlenmesi, ses ve görüntü kaydı alınması talebine ilişkin.

Bir diğer belge ise TMK'nın 10. maddesiyle görevli hakimliğin, 18 Şubat 2014'te Semra Özal ve Sadiye Kürsülü'nün yanı sıra Ulaştırma Bakanlığında çalışan Mustafa Arslan, eski Çankaya Köşkü çalışanı Nesrin Fidan Blackwood, Semra Özal'ın koruması Murat Asım Enşenol ve emekli Nil Turagay'ın "iletişiminin tespitine, dinlenmesine, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesine, kayda alınmasına ve görüşme kayıtlarının çözülerek metin haline getirilmesine" karar verdiğini gösteriyor.

Belgede, "talebe konu dosyanın incelenmesinden, şüpheliler hakkında haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyeti kapsamında kasten adam öldürmek" suçundan soruşturma yürütüldüğü ve teknik takip kararının uzatmaya dair olduğu bilgisi yer alıyor.

Semra Özal, Ersöz hakkında açılan davanın iddianamesinde "müşteki" olarak yer alıyor.

Ersöz'ün avukatının dilekçesi

Öte yandan avukat Coşkun'un mahkemeye verdiği dilekçede, Ersöz'ün tansiyon ve şeker hastası olduğu, prostat kanseri tedavisi gördüğü ve yatalak durumda bulunduğu bildirilerek, duruşmaya gelebilecek durumda olmadığı ifade edildi ve savunmasının video konferans sistemiyle alınması istendi.

Davanın, 20 yıllık zaman aşımı süresinin dolmasına bir gün kala açıldığı hatırlatılan dilekçede, davayla zaman aşımı süresinin kesilmek istendiği kaydedildi.

Suçun iştirakçisi olduğu ileri sürülen 54 kişi hakkında yürütülen soruşturmada, savcılığın daha önce takipsizlik kararı verdiğine dikkat çekilen dilekçede, bu durumda Ersöz hakkında da yeterli delil elde edilememiş sayılarak, savunması dahi alınmadan davanın beraatle sonuçlandırılması talep edildi.

Özel yetkili savcılığın, soruşturma dosyasını devretmeden önce, "binlerce sayfalık tutanak ve belgeleri imha ettirdiği" savunulan dilekçede, "Soruşturma dosyasında suç delili olarak kabul edilen gizli tanıkların ifadelerinin aşamalar itibarıyla yönlendirildikleri ve değiştirildikleri dikkate alınarak, bu ifadelerle ilgili bu aşamada beyanda bulunmayacağız" denildi.

"Gizli tanıklar mahkeme huzurunda dinlendikten sonra, çelişkilerine, nasıl ve kimlerce yönlendirildiklerine ve beyanlarının gerçek dışı olduğuna ilişkin delillerin sunulacağı"na yer verilen dilekçede, TUSHAD adlı bir yapılanma olmadığının Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının yazılarıyla sabit olduğu savunuldu.

Dilekçede, "gizli tanık ifadelerindeki Özal'ı zehirleyerek öldürenin eşi Semra Özal olduğu, Ahmet Özal'ın da aynı süreçte dahli bulunduğu iddiaları" hatırlatılarak, Semra ve Ahmet Özal hakkında dava açılmadığı, hatta haklarında soruşturma dahi yürütülmediğinin iddia edildiği belirtildi ve şunlar kaydedildi:

"Bu iddiaların gayri ciddiliği ve sadece müvekkil aleyhinde de azmettirici olduğu için dava açılmasının da aynı ölçüde gayri ciddi olduğu açıkken, teknik takibin sürdürüldüğüne ve kamuya açık yerlerde takibin sürdürüldüğüne ilişkin mahkeme kararları sunulmuştur. Şüpheliler aleyhine kamu davası açılarak delil toplanması gerekirken, eylemi azmettirdiği iddia olunan müvekkilim aleyhine dava açılması, eylemi ika edenler aleyhinde dava açılmaması, delil toplama ve takiplerde ısrar edilmesi ciddiyetsizlikleri mahkemenizce önlenmeli ve müvekkilim lehine beraat kararı verilmelidir."

Ersöz, iddianamede, 765 sayılı TCK'nın "Cumhurbaşkanına suikaste" ilişkin 156. maddesi ile suçlanıyor. Maddede, "Reisicumhur hakkında suikastte bulunanlarla buna teşebbüs edenler, fiilleri teşebbüsü tam derecesinde ise ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasıyla, nakıs ise müebbet ağır hapis ile cezalandırılır" deniliyor.

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Semra Özal hakkındaki soruşturmanın halen açık olduğunu bildirdiler.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler