YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Özal'ı daha iyi anlıyorum"
Hindistan ve Bangladeş ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye dönerken basın mensuplarına yaptığı açıklamada "sırada Afrika var" dedi
"Özal'ı daha iyi anlıyorum"
14 Şubat 2010 / 12:40 Güncelleme: 14 Şubat 2010 / 13:02

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yurt dışı ziyaretlerinde yapılan iş görüşmelerinin artık takibinin çok iyi yapıldığına işaret ederek, bunların sonuçlarının alınacağına inandığını söyledi.

Gül, Hindistan ve Bangladeş'e gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Türkiye'ye dönerken uçakta basın mensuplarıyla sohbet etti.

Türkiye gündemine ilişkin konuşmak istemediğini ifade eden Gül, seyahatlerin ön planda olmasını ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerle gölgelenmesini istemediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan'ın da, Bangladeş'in de Türkiye'nin açılımları açısından önemli olduğunun altını çizerek, Hindistan'ın ekonomik açıdan çok büyük ülke olduğunu, Bangladeş'te ise tarihi ilişkilerin hatırlandığını ifade etti.

Ziyaretleri sırasında iki ülkeyle iş yapma potansiyelini gördüklerini anlatan Gül, ''Şirketlerimiz notlar aldı, anlaşmalar yapıldı. Artık bir görüşme yapılıp kalınmıyor. Takipleri çok iyi yapılıyor. Onun sistemini kurduk. Sonuçlarını alacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.

Gül, Bangladeş'teki görüşmelerde bu ülkede bir havaalanı inşaatı ve nehir yataklarının ıslahı konularını ele aldıklarını kaydetti.

''ÖZAL'I ANLIYORUM''

Ziyaretlerini değerlendirirken, ''Biraz çok koşturduk yorulmuş olabiliriz'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin, ''Çok yoruldunuz'' sözleri üzerine, ''Şartlarımız böyle doğrusu. Ne kadar iş yaparız diye... Turgut Özal'ı onun için çok iyi anlıyorum'' dedi.

Gül, yolculuk sırasında, gece ışıklandırılan Hindistan-Pakistan sınırını gördüğüne işaret ederek, ''Bu sınırı görünce Pakistan-Hindistan meselesinin derinliğini biraz daha anladım. Yüzlerce, binlerce kilometre aydınlatılmış sınır. Hiçbir yerde görmedim'' diye konuştu.

İki ülke arasındaki diyalogların tekrar başlamak üzere olduğunu belirten Gül, sorunların çözülmesini umduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan ziyaretine başlamadan önce konuyla ilgili olarak Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüştüğünü de bildirdi.

SIRADA AFRİKA VAR

Gül, bundan sonra bir Afrika ziyaretinin planlandığını, ancak netleşmediğini ifade ederek, Afrika açılımının önce insani değerlerle yapıldığını vurguladı.

''Türkiye Afrika'ya 'insanlığa borcumuz var'' anlayışıyla el uzattı'' diyen Abdullah Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'nin övüneceği bir şey de 3-4 senedir donörler kulübüne girmiş, yardım yapan bir ülke olması. Türkiye'nin karşılıksız insani amaçlı yardımları yılda 1 milyar doları geçti. Bunlar ancak büyük ülkelerin yapacağı işler. Şu kadar dış ticaretin olur, ama insanlıktan nasibini almayabilirsin. TİKA'nın neredeyse her Afrika ülkesinde ofisi var. Onun için BM Güvenlik Konseyi seçiminde biri hariç, Afrika'nın bütün ülkelerinden oy aldık. Ne Çin, ne ABD, ne İngiltere, ne Fransa bu oyu alamaz. Tabii ki insani konular devam edecek, ama ekonomik yönden de karşılıklı kazanç şeklinde ilişkiler devam edecek.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sohbetinde Bangladeşli şair Kazi Nazrul İslam'ın destan şeklinde yazdığı ''Mustafa Kemal Paşa'' kitabı hakkında da sohbet etti ve kendisine hediye edilen kitabı gazetecilere gösterdi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler