YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özal dosyası da Malatya'ya
Özal dosyası da Malatya'ya
28 Nisan 2012 09:00
Çillioğlu'nun ölümünü soruşturan Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği Turgut Özal ve Eşref Bitlis dosyalarını da incelemeye aldı.

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken intihar ettiği öne sürülen Albay Kazım Çillioğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyalarını incelemeye aldı. Çillioğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturma başlattıktan sonra merhum komutanın Düzce’de bulunan mezarını açtıran Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’nce bu süreçte 700’ün üzerinde kişinin ifadesine başvuruldu. Soruşturmayı derinleştiren özel yetkili savcı, aynı yıllarda şüpheli şekilde ölen asker ve siyasetçilerin soruşturma dosyalarını ilgili savcılardan talep etti. Bu kapsamda savcı, sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile eski Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümlerine ilişkin soruşturma dosyalarını incelemek üzere harekete geçti. Ankara Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’nden talep edilen Özal ve Bitlis ile ilgili soruşturma dosyalarını alan Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekili, iki soruşturma dosyasını da incelemeye başladı. Ayrıca Çillioğlu’na ait soruşturma dosyası da ilgili soruşturmaları yürüten savcılara gönderildi.

Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği MİT’e yazı yazarak, kendilerinin talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklama ve kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kuruma çalışıp çalışmadığını sordu. MİT’ten gönderilen yanıtta Mahmut Yıldırım’dan kurumun belli tarihlerde istifade ettiği yazıldı. Yıldırım’dan, 1974 ile 1989 tarihleri arasında ve 1994 yılı Haziran ayı ile 1996 yılı Eylül ayı arasında istifade edildiğini belirten MİT, yazıda Çillioğlu’nun öldüğü 1994 yılı Şubat ayında Yeşil’in kurumla bir bağı olmadığını bildirdi. MİT’e yeniden yazı yazan Malatya Özel Yetkili Savcılığı, Yeşil’in kurum adına hangi görevlerde ve hangi tarihlerde kullanıldığının detaylarını istedi. MİT’ten gelen ikinci yazıda konuyla ilgili araştırmaların sürdüğü kaydedildi. Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu’nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı. Son olarak savcılığa gönderilen bilirkişi raporunda olayın intihar değil cinayet olduğu belirtilmişti.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler