YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oyuna gelme gizli eller devrede
Kobani bahanesiyle sokakları savaş alanına çevirip yeni bir tezgâhın planını yapan provokatörlere karşı Ankara alarma geçit: Uyuyan hücreler uyandırıldı, yabancı provokatörler sahaya indi. Amaçları çözüm sürecini baltalamak
Oyuna gelme gizli eller devrede
09 Ekim 2014 / 09:03 Güncelleme: 09 Ekim 2014 / 09:05

İşte siyasetçilerin ortak tepkisi,

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "Başta bölücü terör örgütü PKK olmak üzere, her türlü terör örgütünün provokasyonlarından geçmişte de çok büyük acılar çektiğimizi unutmamalıyız. Yaşadığımız tecrübelerden dolayı, bu konuda siyasetçiler başta olmak üzere, herkesi daha soğukkanlı ve sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Mala ve cana zarar verilmesi kabul edilemez."

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: "Herkes istikrar ve huzura sahip çıkacak. Ülke olarak kendi istikrar ve huzurumuza ne kadar sahip olursak bundan hepimiz o kadar çok istifade edeceğiz."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Türkiye'nin dışında olan bir gelişmeyi bahane ederek, hiç kimsenin Türkiye'deki barış ve istikrar ortamını bozmaya hakkı yok."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: "Bu eylemleri anlamak mümkün değil, samimi bulmak da mümkün değil. Biz bu kardeşlerimize her türlü fedakârlığı, yardımı yaparken bir taraftan bakıyorsunuz HDP çıkıp halkı sokağa döküyor ve kamu düzenini de bozacak şekilde eylemlere sevk ediyor. Sanki Türkiye bu işlerin sorumlusuymuş, orada olup bitenlere kayıtsızmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor."

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: "Sokak eylemlerini yapanlar, sokakları karıştıranlar, kamu binalarına saldıranlar, toplumsal barışı bozmaya çalışanlar bu yaptıklarıyla aslında söyledikleri şeye zarar vermiş oluyorlar. Herkesin sağduyu içerisinde, vatandaşlarımıza hiçbir zarar vermeden derhal bu eylemlere son vermesi gerekir. Aksi halde Kobani'ye zarar vermiş olacaklar."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: "Bir siyasi parti, daha çok hukuk, daha çok demokrasi, daha çok barış demesi gerekirken toplumu ve vatandaşları sokağa çıkmaya çağırıyor. Sokaklarda anarşi ve terör üretilmeye çalışılıyor."
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem: Bugün sokakları harekete geçiren HDP, o gün tezkereye ret oyu verdi. Bir taraftan diyorsunuz ki 'Kobani'ye müdahale edin, sınır ötesi harekatlar yapın', öbür taraftan da tezkereye tavır alıyorsunuz. Bu samimiyetsizlik değil mi? Esad gitmiş olsaydı herhalde bugün IŞİD olmazdı."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Geldiğimiz nokta gerçekten de acı bir noktadır. Türkiye Ortadoğu bataklığını kendi ülkesinin içine çekti. Yeniden adeta sıkıyönetim ilan edildi. Kargaşaya hepimizin karşı çıkması gerekiyor. Vatandaşlarımı sağduyuya, sükunete davet ediyorum.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: "Bu saldırıların Kobani eylemlerine karışan yerli veya yabancı tahrikçilerin eseri olması ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Provokasyon kokan ve IŞİD barbarlığını hatırlatan bu eylemler Kobani ruhuna da ihanettir."

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: "Tabanımızı ve milleti kavgadan, sokaktan uzak durmaya çağırıyoruz. PKK'nın istediği de iç çatışmadır."

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler