YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oyun içinde oyun... Korkunç plan ortaya çıktı
Yargıtay 9.Ceza Dairesi'nin Balyoz davasına ilişkin gerekçeli kararında TSK'nın adeta cunta ağına alındığı görüldü.
Oyun içinde oyun... Korkunç plan ortaya çıktı
10 Ekim 2013 / 13:36 Güncelleme: 10 Ekim 2013 / 13:37

Gerekçede, 28 Şubat sürecinin kazanımlarından istenilen düzeyde yararlanamayan cuntacıların 2003'te önce 1.Ordu düzeyinde paralel bir örgütlenmeye gitmesinin yanında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Gölcük, Ankara, İzmir ve İstanbul birliklerinde cunta yapılanması oluşturulduğu ifade edildi.

Deniz Kuvvetlerindeki cuntanın Özden Örnek tarafından oluşturulduğu belirtildi. Diğer bir cunta oluşumunun ise dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına öncülüğünde Tümgeneral Korcan Pulatsü, Bilgin Balanlı ve Ziya Güler ile ortaklaşa olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda oluşturulduğu kaydedildi.

Kararın gerekçesindeki bir başka dikkat çekici tespit ise Balyoz darbe planının pek çok aşamasının yerine geldiği konusunda oldu.

Kararda, Cuntanın darbe planı için yaptığı görevlendirmelerin sanıkların görev ve konumlarıyla orantılı olduğu, fişleme, takip, keşif, istihbarat faaliyeti ile özel operasyon için birimlerin görevlendirildiği yer aldı.

İlaç depolarından, gıda toptancılarına, alış veriş merkezlerine kadar görevlendirmelerin yapıldığı belirtilen kararda "Geriye sadece fiziki kuvvet kullanmaya bağlı cebri içeren ve artık karşı koymanın mümkün olmadığı 'sokağa çıkma' diye tabir edilen hareketlerin kaldığı anlaşılmaktadır" denildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler