YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öymen'den kafa karıştıran açıklama
"PKK'nın silah bırakması halinde bir genel af düşünülebilir"
Öymen'den kafa karıştıran açıklama
15 Kasım 2009 / 10:21 Güncelleme: 15 Kasım 2009 / 10:38

Terörle mücadelede örnek olarak Dersim olaylarını gösteren ve büyük tepki toplayan CHP'li Onur Öymen yine kafa karıştıracak açıklamalar yaptı.

Dersim olaylarını örnek gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, tepkilerin büyümesi üzerine "özür dileme" girişimlerine başladı. CHP lideri Baykal'ın talimatı ile televizyonlar aracılığıyla sözlerine açıklık getirmeye çalışan Öymen'in özür dilerken yaptığı açıklamalar yeni tartışmaları doğuracak gibi gözüküyor. Öymen, PKK'nın silah bırakması durumunda "genel affın" düşünülebileceğini açıkladı.

Genel af konusunda şok açıklama

Partinin yayın organı niteliğindeki Halk TV'ye konuşan Öymen, "İnsanlarımız eğer bizim hiç kastetmediğimiz nedenlerle üzüldülerse, üzüntü duydularsa bundan en çok biz üzülürüz. Gerçekten özür dileriz onlardan" dedi. Öymen, başta DTP olmak üzere bazı çevreler tarafından ortaya atılan ve "Abdullah Öcalan'ı da kapsayabilir" gerekçesi ile karşı çıkılan genel afla ilgili ise Habertürk’te sunucunun "Sözleriniz, daha çok sorunun silahla çözülmesine yönelik bir yaklaşım olarak algılandı" sorusu üzerine şunları söyledi:

Silah bırakanlara şefkat gösterilir

"Bizim öteden beri söylediğimiz, PKK'nın silah bırakması halinde bir genel affın düşünüleceğidir. Defalarca belirttik. Genel affın koşulu, PKK'nın silah bırakmasıdır. Silah bıraktıkları takdirde devlet, gayet tabi ki silah bırakanlara şefkat gösterecektir" dedi. Baykal da, mayıstaki Mardin gezisinde benzer açıklamalar yapmıştı.

Dersim tepkisi çığ gibi büyüyor

CHP'li Öymen'in ''demokratik açılım'' konusunda TBMM'de yapılan ön görüşmelerdeki ''Dersim isyanı'' sözlerine tepki giderek büyüyor. Diyarbakır'da 43 sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak açıklamada Öymen'in açıklamasının Meclis tarihine ''kara bir leke'' olarak geçtiğini belirtirken, Öymen'i istifaya çağırdı. Konak Meydanı'nda toplanan Tunceli Dernekleri Federasyonu üyeleri ise, Öymen'in açıklamalarını ''insanlık ayıbı'' olarak değerlendirdi.

Bugün
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler