YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öymen ve Şandır'ın kararla ilgili sözleri
Öymen ve Şandır'ın kararla ilgili sözleri
Öymen ve Şandır'ın kararla ilgili sözleri
31 Mart 2008 / 16:14 Güncelleme: 31 Mart 2008 / 00:00


Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılması için iddianemeyi kabul etmesinin ardından CHP ve MHP'nin ilk tepkisi ne oldu. İşte, Öymen ve Şandır'ın kararla ilgili sözleri. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan iddianamenin kabul edilmesine ilişkin, ''Gelinen nokta hiçbir şekilde güzel olmamıştır. Ülkenin getirildiği noktanın sorumlusu, AKP'dir'' dedi.


TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Şandır, parti olarak kendi aralarında bir değerlendirme yaptıktan sonra açıklama yapılacağını söyledi.


Şandır, ''Gelinen nokta hiçbir şekilde güzel olmamıştır. Bunun suçlusu AKP'dir. Ülkenin getirildiği noktanın sorumlusu, AKP'dir. Ama Anayasa Mahkemesinin süreci, sorgulanmamalıdır. Herkes de buna saygı göstermek zorundadır. MHP olarak yarın Genel Başkanımız grup toplantısında gereken değerlendirmeyi yapacaktır'' diye konuştu.


CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL: ''TEK GÜNDEMİMİZ İZMİR.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin iddianameyi kabulü konusunda, ''Tek gündemimiz İzmir. Oylamaya saatler kala, şu anda sadece İzmir'i düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili yorum yapmayacağım'' dedi.Baykal, İzmir'in EXPO 2015 adaylığı ilgili tanıtım toplantısına katılmak üzere, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ile birlikte Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu'na geldi. Baykal, burada, basın mensuplarının AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan iddianamenin kabulüne karar verilmesine ilişkin ısrarlı soruları üzerine, ''Tek gündemimiz İzmir. Oylamaya saatler kala, şu anda sadece İzmir'i düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili yorum yapmayacağım'' dedi.


CHP'Lİ ÖYMEN


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen ise, CNN Türk'e yaptığı kısa açıklamada, "Demokrasi gereği kararı saygıyla karşılayıp Yüce Mahkeme'nin kararını beklemeliyiz" dedi.


ÖZYÜREK: BEKLENEN KARARDI


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek , Habertürk TV'ye canlı yayına katılarak şunları söyledi:


"Beklenen bir karardı. Aksi yönde karar alınabilrmiş havasını AKP yanlıları veriyordu. Bugüne kadar pek çok parti kapatma davası açıldı, görüşülmesi kabul edildi. Oybirliğiyle görüşülmesine karar verilmesi oy birliğiyle kapatılacak anlamına gelmez. Sayın Gül bir partide siyaset yapmadığı için onu etkilemeyecektir. Cumhurbaşkanlığından önceki eylemlerinden sorumlu olduğu için onun da sorumlu tutulması gerektiği yönünde bir karardır. Diğerlerinin milletvekilliği de düşecektir. Başbakan olarak da göreve devam edemez ama ara seçimle bağımsız seçilebilir. 5 yıl hiçbir partinin üyesi olamaz. Görülmekte olan bir davayı etkileyecek bir düzenleme hukuka aykırı olur"


KENDİNİZİ SAVUNUN


CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili olarak, "AKP’ye tavsiyem şudur: Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmadığının savunmasını yapsınlar" dedi Okay, Anayasa Mahkemesinin, AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davada iddianamenin kabul edilmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


İddianamenin kabulüyle, davanın usulüne uygun açıldığının tespit edildiğini ifade eden Okay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yönünden ise oy çokluğuyla karar alındığını anımsattı. Okay, Anayasaya göre, cumhurbaşkanının, seçildikten sonra işlediği suçlarla ilgili, vatana ihanet dışında yargılanamayacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Yoksa cumhurbaşkanlarının, milletvekilleri gibi dokunulmazlığı yoktur. Yapılan açıklama, bu davanın esastan incelenmesine, usule ilişkin bir eksiklik olmadığının kabul açıklamasıdır. Siyasi partilerle ilgili kapatma davaları, kendine özgü bir tespit davası mahiyetindedir. Yargıma sürecinde Ceza Muhakemesi Kanunundaki gibi, iddianamenin geri çevrilmesi gibi bir düzenleme de yer almıyor. Bunu bir rutin ceza davası gibi değerlendirmek de mevcut düzenlemeler karşısında mümkün değildir."


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler