YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle bir soru soruldu ki...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Adana'da katıldığı toplantıda ilginç bir soru yöneltildi. "AK Parti'nin oyları neden hiç düşmüyor"sorusuna Kılıçdaroğlu"Oylarımızın yeteri kadar artmamasını sorumlusu biziz. Halka güven vereceğiz.Bunun yolu bu"dedi.
Öyle bir soru soruldu ki...
09 Aralık 2011 / 17:39 Güncelleme: 09 Aralık 2011 / 17:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''AKP'nin oylarında artışın olmasının, bizim oylarımızın yeteri kadar artmamasının kusurlusunu, sorumlusunu arayacaksak o biziz arkadaşlar başka birisi değil'' dedi.                 

Kılıçdaroğlu, Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) tarafından Seyhan Otel'de düzenlenen ''Türkiye'nin Siyasi Liderleri Adana'da Buluşuyor, Şehrin Geleceğini Konuşuyor'' isimli toplantıya katıldı.

Kılıçdaroğlu, toplantıda katılımcılardan gelen ''Türkiye'deki terör olaylarına karşı tutumunuz nedir '' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Türkiye'nin en büyük sorunu terördür. Hükümet programı yeni açıklandı. Terörle ilgili tek cümle yok. Bizim görüşümüz nedir  Terör olayı tek başına silahla çözülecek olay değil. Deneyimler bunu gösterdi. Terör olgusunu çözmenin yolu 'Parlamentoda bir akil adamlar heyeti kuralım' dedik. 'Bu heyet çözüm üretsin' dedik. Bu bir siyasi partinin tek başına çözeceği olay olmanın önüne geçmiştir. Ama bizim bu önerimizi Sayın Başbakan kabul etmedi. Bu çağrıyı ben yine yapıyorum. Bizim önerimizi beğenmiyor, eksik buluyor olabilirsiniz. O zaman sen öneri getir biz destek verelim. AKP'nin bu konuda önerisini bilen var mı  Ben şahsen bilmiyorum. Bizim önerimiz açık. Toplumsal uzlaşmayla bu sorunun çözülmesine katkı vermek istiyoruz. Toplumun her kesiminden insanlar gelmeli. Her kesimden insanlar katkı vermeli. Türkiye bu sorunu kendi özgür iradesiyle çözebilecek güçtedir. Hepimiz bir araya gelelim. Sonuçta ölen bizim çocuklarımız.''

Kılıçdaroğlu, bir katılımcının ''AK Parti'nin 2002'den beri tüm olumsuzluklara rağmen oyları düşmüyor. CHP teşkilatı iyi çalışıyor mu '' şeklindeki sorusuna, ''AKP'nin oylarında artışın olmasının, bizim oylarımızın yeteri kadar artmamasının kusurlusunu sorumlusunu arayacaksak o biziz arkadaşlar başka birisi değil. Halka gideceğiz, çözümlerimizi onlara anlatacağız. Çözümlerimiz ütopik değil gerçekçi olacak. Söylediğimize önce biz inanacağız. Halka güven vereceğiz. Bunun yolu budur. Ama bakın bu seçimlerde ilk kez proje ile çıktık halkın önüne. Yeteri kadar anlatamadık ama. Zamanımız yoktu. Ama şimdi seçimlerden hemen sonra seçim var gibi çalışıyoruz'' diye yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ''Şike yasasıyla ilgili AK Parti'de farklı açıklamalar var. Buna ne diyorsunuz'' şeklindeki soru üzerine de ''Farklı sesler çıkabilir. Biz AKP'nin işine karışmayız. Biz suçla cezanın orantılı olmasını istiyoruz. Şike yasası konusunda hazırlanan taslak doğru bir taslaktır. Aynı şekilde destekliyoruz. Geldiği zaman da elimizi kaldıracağız. Yasalaşmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapacağı bir şey var, yasayı beğenmiyorsa Anayasa Mahkemesi'ne götürür, o da kararını verir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa'nın hazırlanış sürecinde çağdaş ve uygar bir Anayasa hazırlanması için bütün katkıları verdiklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu ''Dersim tartışmalarıyla'' ilgili de, kendisinin arşivlerin açılması ile tehdit edildiğin belirterek, ''Aç dedik bitti. Aç kardeşim arşivi. Sanıyor ki biz korkacağız. Biz niye korkalım'' dedi.

CHP'nin 2023 hedefleri

Kılıçdaroğlu, salondaki işadamlarına yönelik yaptığı konuşmada ise, Türkiye'de bilim adamını politikacıların seçtiğini belirterek, bunun bilime yapılacak en büyük ihanet olduğunu söyledi.

Yerli sanayicinin desteklenmesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, işadamlarının üniversite ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

AK Parti'nin 2023 yılı hedeflerini eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''2023'de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk 10'un arasına girmesi için en az her yıl ortalama yüzde 7 büyüme sağlaması lazım. Yüzde 4-5 ile bu olmaz. Kişi başına gelirin 35 bin dolara çıkması lazım, 25 bin dolar ile olmaz. Biz bu planlarımızı bir kitapta topladık. Bizim kitaplarımıza bakarken AKP'nin de kitaplarına bakın. Biz büyümeyi ne öngörmüşüz, onlar ne öngörmüş. Biz ciddi bir partiyiz. Bir şey söylerken kılı kırk yararak söyleriz. 2023'de bu hedefler tutar mı  Tutar tabi. Bizim öngördüğümüz hedef ilk 10'a girmektir 2023'de.''

Kılıçdaroğlu ayrıca, teşvik politikaları ile ''Adana'nın ayağına kurşun sıkıldığını'' iddia ederek, bunun hesabının sorulması gerektiğini kaydetti.

AGİAD Başkanı Ümit Onatça da, Adana'nın ekonomisi hakkında bilgi vererek, yoğun göç alan kentin merkezi yönetimden gerekli desteği alamadığını savundu.

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Faruk Loğoğlu ile CHP Adana milletvekilleri Ümit Özgümüş, Ali Demirçalı, Turgay Develi, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök ile diğer davetliler katıldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler