YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle bir şey yok
Öyle bir şey yok
26 Mart 2012 13:23
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dershanelerin kapanmasının söz konusu olmadığını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4+4+4 yasası çıktığı gün dershaneler kapatılacak diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Kaliteli bir eğitim sisteminde dershanelere ihtiyacın kendiliğinden ortadan kalkacağını anlatan Arınç, dershanelerin zaman içinde başka eğitim kurumları halinde hizmet vereceğini vurguladı. Arınç, "CHP, Kentsel Dönüşüm Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne götürecekse güle güle gitsin." dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, İzmir'de Kestanepazarı Eğitim Kurumları'nı ziyaret etti. Bursa'dan İzmir'e hastanede tedavi gören ağabeyi Yıldıray Arınç'ı (74) ziyaret için geldiğini belirten Arınç, Kestanepazarı Eğitim Kurumları ziyaretinin özel olduğunu vurguladı. Arınç, basına kapalı ziyaretten önce gazetecilerin sorularını cevapladı. Arınç, dershanelerin kapatılacağı yönündeki bir soruya ise 4+4+4 eğitim sisteminin yenilik getirdiğini kaydetti. Yasanın önümüzdeki günlerde Parlamento'da görüşüleceğini hatırlatan Bülent Arınç, "Tabii zenginleştirilerek kabul edilecek. Yeni düzenlemenin Türk eğitim sistemine, gençlerimizin geleceğine, daha nitelikli bir eğitim verme konusunda ülkeye yardımcı olacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Dershanelerin hayatın bir gerçeği olduğuna dikkat çeken Arınç, gençlerin ortaokuldan itibaren sınavlara hazırlanmak için dershanelere gittiğini ifade etti. Öğrencilerin eksiklerini gidermek için dershaneye gittiğini anlatan Arınç, halkın bundan hem memnun hem de masraf gerektirdiği için şikayetçi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Eğitim sistemi yeterli olursa, öğrenci her şeyi okulda öğretmenlerinden öğrenirse, sınavlara da daha kolay hazırlanabilirse esasen kendiliğinden bu dershanelere ihtiyaç kalmayabilir. Yani mevcutları kapatarak yola devam edeceğiz yerine, eğitimi daha da güçlendirerek dershaneleri ihtiyaç duyulmayacak hale getirebiliriz diye düşünebiliriz. Kaldı ki mevcut dershaneler de elindeki öğretmenlerle, birtakım araç gereçlerle bir eğitim sisteminde okulların yerini tutulabilir. Bu konuda çalışmalar var. Dolayısıyla yasa çıktığı gün dershaneler kapatılacak diye bir şey söz konusu değil. Önemli olan, gençlerimizin ayrıca masrafa ihtiyaç kalmaksızın bütün sınavlarda başarılı olması amacıyla okul içi eğitimin daha da güçlendirilmesi ve takviye edilmesidir. Zaman içinde bunu gördüğümüz zaman dershaneler de başka eğitim kurumu haline gelecektir."

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

CHP'nin TBMM'ye sunulan Kentsel Dönüşüm Yasası'nın mevcut haliyle çıkması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne götüreceği yönündeki soruya, "Yanımızda Sayın Valimiz var. İzmir'in sorunlarını görüşürken İzmir'de bir kentsel dönüşüme acilen ihtiyacı olduğunu kendileri de ifade ettiler. Ben de Bursa'dan geliyorum. Bursa'nın da acilen buna ihtiyacı var. Bursa'da 600 bin bina var. Bunun 250 bini ruhsatsız ve kaçak inşaat. Sağlıksız bir kent istemiyoruz. Her il, kendi ihtiyaçlarını düşünerek çıkacak kanunu öncelikle uygulamak gayretinde. İzmir'in buna ihtiyacı varsa süratle başlanacak demektir. Çok iyi bir hazırlık yaptık. Görüşmeleri de başladı. Zannediyorum 4+4+4'e bir ara verilecek. Kanun her halde nisan sonuna kadar çıkmış olacak. Bu yasa çıktığında bahsettiğiniz parti, Kestanepazarı Eğitim Kurumları'nda parti isminden de bahsetmeyelim, Anayasa Mahkemesi'ne gidecekse güle güle gitsin. Bu bir yasal haktır. Kanunun daha iyi çıkması, Anayasa'ya aykırı olmaması için kullanılan bir yöntemdir. Biz de zaten Anayasa Mahkemesi'ne giderse onun vereceği karara göre uygulamalara başlayacağız." dedi.

"Köy Kanunu" ve "Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim." açıklamasıyla ilgili soruya ise Arınç, Bursa'da Muhtar Birlikleri Federasyonu'nun toplantısında konuştuğunu belirterek, "Köy Kanunu, 1924 yılında çıktı. Bu kanunu değiştiriyoruz. Köy muhtarlarının haklarını, görevlerini ve vazifelerini yeniden yazacağız. Belediye Kanunu içinde de mahalle muhtarlarının görevleri var. Orada da muhtarlar lehine, onların statülerini güçlendirici yenilik yapacağız. Latife olarak dedim ki bu kanundan sonra siz muhtarlar, aynen bir bakan gibi yetkilere sahip olacaksınız. Eh benim de emekliliğim yaklaşıyor. Üçüncü dönemin bitmesine az kaldı. Dönem bitince yapacağım iş, bir köyde muhtar olmak. Tabii seçerlerse." Açıklamasında bulundu.

(CİHAN)

Bu ne şimdi
 // İhsan
Milletin çocuğuna okullarda düzgün eğitim vereme, sonra yan eğitim kuruluşları ile eğitim vermeye çalış, bu ne şimdi? Eğitimin süresi artırılacaksa artırırsın(günlük saat olarak). Milletin parasını sövüşlenmesi için illa bir şeyler mi olmalı böyle derme çatma? Bu dershaneler de bir kaç öğretmene doğru dürüst ödeme yapıyor diğer yeni genç öğretmenleri de kullanıyor ellerinden geldiğince hiç ödeme yapmıyorlar. Bunlar sektörmüş yesinler sektörü!...
26 Mart 2012 19:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler