YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oylar nasıl sayılır nasıl hesaplanır?
Oylar nasıl sayılır nasıl hesaplanır?
01 Kasım 2015 17:28
Genel seçimler bugün tüm Türkiye'de yapıldı. Seçimin bitmesiyle sandıklar açılmaya başlandı. Seçim sonuçları sonrasında oylar nasıl sayılır? Oylar sayıldıktan sonra hesaplama yapılır?

Oylar nasıl sayılır nasıl hesaplanır?

Seçim sandıkları oy verme işleminin sona ermesinin ardından açılmaya başladı. Sonuçlar YSK'nın seçim yasaklarını kaldırmasıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Peki bu oylar nasıl hesaplanıyor?  Seçim sonuçları nasıl sayılır nasıl hesaplanır?

Oy sayma işleme nasıl yapılır?

Yerel seçim, genel seçim veya referandumlarda oylama saati sonunda kullanılmayan pusula ve zarflar da sayılarak kayıt altına alınır ve paketlenir. Sonra bunlar mühürlerle birlikte bir çuvala konur ve çuval bağlanır.

Daha sonra sandıktaki oyların konulacağı çuval kontrol edilir. Sandık görevlileri ve gönüllü şahitler gözetiminde torbanın boş olduğu tespit edilir ve bu tutanak altına alınır. Ardından sandık görevli ve şahitlerin huzurunda açılır. 

Sandıktan çıkan zarflar sayılır ve sayı tutanak altına alınır. Daha sonra zarfların geçerlilikleri kontrol edilir. Geçersiz zarflar ayrılır. Bunlar bittikten sonra geçerli oy zarfları tekrar sandığa konulur. 

Sonrasında sandık kurulu başkanı pusulaları sayımı için görev dağılımı yapar. Bir kişi zarfları sandıktan  tek tek çıkarmakla görevlendirilir. Başka iki kişi de pusulalardan çıkan rakamları kaydetmek üzere görevlendirilir. Zarflar tek tek açılır ve çıkan oylar deftere işlenir. 

Sayım bittiğinde her iki cetveldeki rakamlar karşılaştırır. Rakamlar tutuyorsa bu kayıt altına alınır ve cetveller ile oy pusulaları ilçe seçim kuruluna götürülür. Burada rakamlar bilgisayar ile merkezi seçim sistemine girilir. Sistem diğer sandıklardan gelen oyları da toplar ve sonuçları belirler.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler