YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Oyla” değil, “yaşla” başkan oldular
İlk TBMM'nin başkanları oyla değil, yaşa göre seçildi. Meclis Başkanlığı görevi ilk Mecliste olduğu gibi 'en yaşlı vekil'in üstlenmesiyle devam ediyor.
“Oyla” değil, “yaşla” başkan oldular
23 Haziran 2015 / 05:00 Güncelleme: 23 Haziran 2015 / 08:42

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 25'inci yasama dönemi bugün “milletvekillerinin yemin töreni”yle start alıyor. Meclis Başkanlığı görevini ilk Mecliste olduğu gibi 'en yaşlı vekil' üstelenecek. Bu dönem CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal olacak. Bugüne kadar 19 farklı isim, “Geçici Başkan” sıfatıyla ilk oturumları yönetti.

İşte yaşça Meclisin “en kıdemli” başkanları: 

İstanbul'un işgal altında olduğu 23 Nisan 1920'de Meclis Ankara'da ilk toplantısını yapmıştı. Toplantıya, 1845 doğumlu, en yaşlı üye Mehmet Şerif Bey (Avcıoğlu) başkanlık etmişti. Mehmet Şerif Bey, tarihi açılışta esaretin kabul edilmeyeceğini kaydederek, “Milletimizin kaderini bizzat üstlendiğini bütün dünyaya ilan ederek Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum” demişti.

İkinci dönem Meclisine ise en yaşlı üye olarak İstanbul Milletvekili Abdurrahman Şeref “Geçici Başkan” olmuştu. Oturumu yönettiği dönem 70 yaşında olan Abdurrahman Şeref Bey, konuşmasında Cumhuriyet'in ilanına destek vermişti. İlerleyen dönemde de “en yaşlı vekil” başkanlığında yeni yasama dönemleri başladı. Hasan Saka'dan Abdülhak Hamit'e, Necip Asım Yazıksız'dan Besim Ömer Akalın'a kadar birçok isim bu görevi üstlendi. Meclis'in ilk oturumunu yönetenler arasında İsmet İnönü, Hüseyin Cahit Yalçın, Ali Fuat Cebesoy ve Orhan Seyfi Orhon da yer aldı.

Ali Rıza Septioğlu'nun geçici Meclis Başkanı olduğu1991'deki açılış büyük gerginliklere sahne olmuştu. Leyla Zana'nın, Kürtçe yemin etmeye başlamış, tartışmalar çıkmıştı. 2002 yılında 22'nci yasama dönemine başlayan TBMM'de oturumu CHP'li Şükrü Elekdağ açmıştı. 2011'deki açılışı yöneten isim de CHP'li Oktay Ekşi'ydi. O yıl tutuklu vekiller için CHP ve MHP yemin törenini protesto etmişti.

700x281245_takim_2.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler