YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oy verenler bile istemiyor
Oy verenler bile istemiyor
09 Eylül 2011 07:13
Bilgesam’ın yaklaşık 7 bin kişiyle görüşerek yaptığı çalışmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Buna göre BDP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 60’ı ‘özerklik talebini’ desteklemiyor. Kürt-Zazalar’da bu oran yüzde 78’in üstünde. Dr. Akyürek, “Bu sonuç BDP’nin talebinin toplumsal tabanlı olmadığını ortaya koyuyor” dedi...

BilgeAdamlar StratejikAraştırmalarMerkezi’nin (Bilgesam) ‘YeniAnayasadan Toplumsal Beklentiler’ konulu çalışmasından önemlimesajlar çıktı. Yaklaşık 7 bin kişiyle yapılan görüşmelerle hazırlanan ankete göre BDP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 60’ı özerklik talebini desteklemiyor.Kürt-Zazalar’da bu oran yüzde 78’i geçiyor.

ÜNİTER YAPIYA TAM DESTEK

Bilgesam Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, yeni anayasanın üzerinde ‘değişik toplumkesimlerinin anlaşması ve içe sinmesi’ gerektiğini vurguladı. Raporunun sunumunu yapanDr. Salih Akyürek de çalışma sonucunda parlamenter sistemin Türkiye ve tümalt gruplar temelinde önemli bir destek bulduğunu kaydetti.Akyürek, başkanlık ve yarı başkanlık sistemine AKParti tabanında yüzde 40 oranında destek verildiğini söyledi. Türkiye genelinde yapılan ankette üniter yapının her üç kişiden ikisi tarafından destek bulduğunu vurgulayan Akyürek, şöyle devametti:

“Kürt-Zazalar arasında yaklaşık her üç kişiden birisi bu yapıyı desteklemektedir. Kürt ve Zazalar’da çoğunluk ‘üniter yapı’ veya üniter yapı içinde çözümolan ‘idari özerklik’ seçeneklerini desteklemektedir.” Akyürek, BDP’ye oy verdiğini söyleyen kişilerle yapılan çalışmalarda özerklik talebini destekleyenlerin oranının yüzde 40 olduğuna dikkat çekti.Akyürek, “Bu oranın Tüm Kürt- Zazalar arasında yüzde 22 düzeyinde olması, önemli birmesaj niteliğindedir. Bu durumortaya konan taleplerin toplumsal tabanlı ve gerçekçi olmadığını da göstermektedir” ifadelerini kullandı.

ANADİLDE EĞİTİM

Türkçe dışındaki ana dillerin öğrenimi ve kamusal alanda kullanımı konusundaKürt ve Zazalar’da üst düzey bir talep bulunuyor. Türkler arasında da bu haklara bakışın olumsuz olmaması ve her iki Türk’ten birisinin bu hakların verilmesini desteklediği görülüyor.

Başörtüsü özgür olmalı

Araştırmaya göre halk başörtüsünün okullarda yasaklanmasına yüzde 82’lik bir oranla karşı. Kürtler arasında bu oran yüzde 90’lara çıkıyor. Türkiye genelinde halkın yaklaşık yarısı yüzde 10’luk seçim barajının korunması gerektiğini düşünüyor. Diğer yarısı ise barajın düşürülmesi veya kaldırılması yönünde görüş bildirdi. “Seçim barajı düşürülmelidir” diyenlerin seçim barajı tercihleri incelendiğinde yüzde 50’lik bir kesimin görüşü aynı: ‘Seçim barajı yüzde 5 olmalı.’ (Bugün)

Allah Yardımcımız Olsun
 // ilhan sapan
pkk dan kurtulabilir miyiz acababöyle bir olayı tarih yazar mı?Bence etkili bir harekat uzman askerlerden oluşan ekiplerle sonu gelene kadar savaşılırsa neden olmasın diyorum...
09 Eylül 2011 15:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler