YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oy kullanma sistemi değişiyor mu?
Yüksek Seçim Kurulu Haziran ayında yapılacak genel seçimler için hazırlıklarına hız verdi. Kurul üyeleri Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelerek yurt dışında kullanılacak oylar için fikir alışverişinde bulundu. İşte o toplantıdan detaylar...
Oy kullanma sistemi değişiyor mu?
24 Ekim 2014 / 06:10 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 07:00

Kanal A Muhabiri Serkan Kılıç'ın haberi;

2015 milletvekili seçimlerine 8 ay var ancak Yüksek Seçim Kurulu şimdiden kolları sıvadı. YSK Başkanı Sadi Güven ile birlikte kurul üyeleri Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi. Bakan Yardımcısı Naci Koru başkanlığındaki heyetle görüşen YSK, yurt dışı seçimlerinin planlamasına başladı.

Toplantının ayrıntılarını Kanal A'ya anlatan AK Parti'nin YSK temsilcisi Şeref Malkoç, oy kullanma süresinin uzayabileceğine değindi. 

YSK'nın üzerinde durduğu en önemli konu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan randevu sistemi oldu. 

Mevcut sistemde 54 ülkede ve 103 ayrı temsilcilikte oy kullanan vatandaşların randevu alma mecburiyeti var. Vatandaşlar sadece kendilerine verilen saat ve yerde oy kullanabiliyor. Hal böyle olunca 2 milyon 800 bin yurt dışı seçmeninden sadece 232 bini sandığa gitti. Ve sistem tartışılmaya başlandı. Yüksek Seçim Kurulu da randevu yerine vatandaşı yönlendiren tavsiye sistemine gitmeye hazırlanıyor.

Yeni sistem nasıl olacak?

Yeni sistemde yurt dışında yaşayan vatandaşlara temsilcilikler tarafından SMS gönderilerek oy kullanmak için uygun saatler bildirilecek. Mesajı alan vatandaş belirtilen saatlerde oy kullanma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilecek. Ayrıca SMS'le belirtilen vakitlere uyma zorunluluğu yok. Vatandaşlar belirlenen günlerde oyunu kullanabilecek. 

Yeni sistem yığılmaları engelleyecek

Yüksek Seçim Kurulu'nun üzerinde çalıştığı 'tavsiye sistemi' oy kullanmak için belirlenen yerlerdeki yığılmaları da engelleyecek. Vatandaş oy kullanmak için en uygun  zamanları telefonuna gelen mesaj sayesinde öğrenmiş olacak. 

İsminden de anlaşılacağı üzere sistem sadece 'tavsiye' amacıyla hayata geçirilecek. Vatandaşların bu SMS'lere uyma zorunluluğu yok. Sistemin amacı yığılmaları önleyerek vatandaşın rahatça oy kullanmasını sağlamak.

Randevu sistemi sebebiyle oy kullanmak için sandığa gitmeyen vatandaşlar yeni sistem sayesinde oy kullanma işlemini rahatça gerçekleştirebilecek.

 

KANALAHABER.COM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler