YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli? Geçersiz oy nedir?
Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli? Geçersiz oy nedir?
31 Ekim 2015 08:27
Yarın oy kullanacak vatandaşlar nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyor. YSK, seçimde oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri belirledi. Oy kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Geçersiz oy nedir?

1 Kasım genel seçimleri yarın tüm yurtta yapılacak. Oy kullanacaklar, belirli bir saatte bazı zahmetler neticesinde oylarını kullanacak. Peki oyların geçersiz sayılmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor? Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli? YSK'nın belirlediği kurallara dikkat etmeyenlerin oyları geçersiz sayılır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 "Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de seçmen bilgi kağıtları seçmenlerin adreslerine gönderilmiştir. Seçmen bilgi kağıdında seçmenin nerede oy kullanacağı belirtilmiştir. Seçmen bilgi kağıtları kendilerine ulaşsın veya ulaşmasın, seçmelerin TC Kimlik Numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kişinin kimliğini şüphe oluşturmayacak şekilde ortaya koyan resimli belgelerden birisini sunarak oy kullanabileceklerdir.

Oy kullanma işlemi sürecinde ise en önemli nokta; üzerinde 'Evet' yazan mührün oy pusulasında sıralanan siyasi partinin ya da bağımsız adayın altındaki kutucuğa, belirtilen sınırlar dışına taşırılmadan basılmasıdır. Aksi halde kullanılan oy, sandık görevlileri tarafından geçersiz oy olarak kayda alınacaktır.

Bu talimata uyulmadığı Seçmenler tarafından fark edildiğinde eski pusula teslim edilerek yeni bir oy pusulası istenebilecektir.

Seçmenler, Sandık Başkanı tarafından verilen oy pusulası ve oy pusulasını içerir zarfın mühürlü olduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan herhangi birinin mührü içermemesi kullanılan oyun geçersiz sayılmasına neden olacaktır.

Oy vermeye gelen hamile, hasta ve engelli seçmenler bekletilmeyecek, yaşlılara ise öncelik tanınacaktır.

Seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine giriş yapamayacaklar ve bu tür cihazlar, kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilmesi gerekecektir"

Oy kullanırken hangi belgeler gerekli?

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Oy sandıkları Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 16.00'dan önce, geri kalan illerde ise 17.00'den önce açılamayacak. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler