YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oy kullanırken nelere dikkat edeceğiz? Nasıl oy kullanacağız?
Oy kullanırken nelere dikkat edeceğiz? Nasıl oy kullanacağız?
05 Haziran 2015 17:51
7 Haziran Pazar günü Genel seçimler yapılacak ve oy verme işlemi gerçekleşecek. Oy kullanırken nelere dikkat edeceğiz ve nasıl oy kullanacağız?

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

İşte oyunuzu nasıl kullanacağınızın anlatımı:

Seçmenin Oy Kullanması
Sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin.

Mührü, tercih dairesinin dışına taşırmayın.

Birleşik oy pusulasında yer alan tercih ettiğiniz siyasi parti ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” mührünü basın. Mührü diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşırmayın.

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez (298/93-2).

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez; oy kullanma sırasında yardım edemez.

Sandık çevresinde o sandıkta görevli siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahitleri seçim günü oy verme ve oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini sandık kurulunun görevini aksatmayacak şekilde izleyebilirler.

Oyunuzu kullandıktan sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup, sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atınız.

Kimler Oy Kullanamaz

18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilir. 

MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yer almayanlar, 

Haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, (Türk Medeni Kanunu’nun 405, 406 Md.)

Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler.

Nerede Oy Kullanacaksınız?

T.C. Kimlik Numaralı Kimliğinizi Unutmayın

Oy kullanma saatleri 08.00 - 17.00 arasıdır.

Seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler, sadece kayıtlı oldukları yerde oy kullanabilirler.

Seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağı, adreslerine gönderilen seçmen bilgi kâğıdında yer almaktadır. Ayrıca seçmen oy kullanacağı yeri ve sandık numarasını 11 Nisan 2015 tarihinden itibaren www.ysk.gov.tr adresinden öğrenebilir.

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi almayı unutmayınız.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler