YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otopark yapmayana ruhsat yok!
Otopark yapmayana ruhsat yok!
Otopark yapmayana ruhsat yok!
08 Nisan 2012 / 07:14 Güncelleme: 08 Nisan 2012 / 10:22

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "2007 yönetmeliği ile her yapı, otoparkını yapmak zorundadır. Kurala uymayanlara, otopark yapmayanlara iskan ve ruhsat verilmeyecek" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündeme getirdiği binaların altına otopark yapımı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "2000 yılında çıkardığımız otopark yönetmeliğinde bütün binaların altına otopark yapma zorunluluğu getirmiştik. Zaten plan gereği de var. Ama bir çok yapıda maalesef 'yapma imkanım yok' diyerek bedelleri yatırılarak otopark yapılmadı. 2007 yılında çıkardığımız yönetmelikle bunu kesin olarak yapılması ancak yapılması mümkün olmayan, bunu da teknik adamlarımız ilçe belediyelerden bakarak yapılması mümkün olmadığını raporlarını verdikleri taktirde bedelini yatıracak şekle getirdik. Ayrıca bunun ötesinde en az 400 metreyi yakaladığı zaman kesinlikle yapılır. Onlarda bile 'yapılamaz raporu gelmesin' dedik. Böyle bir çalışma daha yapıldı. Şuanda var olan yasada mutlaka otopark yapması gerekiyor. Uygun olmayan yerlerde ise bedelini yatırıyor''diye konuştu.

Büyük yapıların otoparklarını yaparken, bir taraftan da bölgenin ihtiyacının karşılaması gerektiğini sözlerine ekleyen Topbaş, ''Planlara bunu yerleştiriyoruz. Belediye olarak İstanbul'da yeni otopark haritaları çıkardık. Mevcutlara bunları ekliyoruz. Sayın Başbakanın bahsettiği mahallede şuanda bizim yapmakta olduğumuz Okçular Tekkesi'nin ok bölümünün altında ciddi bir otoparkımız var. Fakat biz bunu İstanbul geneline yaymak istiyoruz. Millet olarak şimdiye kadar otopark ihtiyacını ihmal ettik. Şu an yayalara saygı kalmadı. Sokaklar itfaiyelerin giremeyeceği kadar dar. Bu konuda hassasiyetlerimiz var. Çalışmalar yapılıyor. 2007 yönetmeliği ile her yapı otoparkını yapmak zorundadır" dedi.

"Binaları müsait olmalarına rağmen otopark yapmayanları neler bekliyor" sorusuna üzerine Başkan Topbaş, "Yapmayanlar ruhsat alamayacak. Ruhsat otopark projelerini beraberinde veriyor. Kurala uymayanlara, otopark yapmayanlara iskan ve ruhsat verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüme de önem verdiklerini ve bu konuda çalışma yaptıklarını belirten Topbaş, "İstanbul'da birkaç yıldan beri çok büyük anlamda olmasa da çalışmalar yapıyoruz. Şuan Zeytinburnu'nda çalışma var. Esenler'de bunu başlattık ve yapımı devam ediyor. KİPTAŞ'ın yapmaya başladığı yerler var. Beyoğlu ve Kartal Belediyesi'nin çalışmaları var. Ancak biz burada bunu yaparken halkın da gönlünün olmasını istiyoruz. Halka rağmen hiçbir şey yapmak istemiyoruz. Devletin can kaybına razı olmadığını sayın başbakan ifade etti. Bizim arzumuz, karşılıklı anlaşmayla bunu yapmaktır" dedi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler