YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otopark uygulaması davalık oldu
Otopark uygulaması davalık oldu
17 Ağustos 2011 13:46
Tüketici Hakları Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından cadde ve sokaklarda uygulanan açık otopark uygulamasının yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Tüketici Hakları Derneği (THD), Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli cadde ve sokaklarında uygulanan açık otopark uygulamasının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle nöbetçi idare mahkemesinde dava açtı.

THD Genel Başkanı Turhan Çakar, dava dilekçesini Nöbetçi İdare Mahkemesine verdikten sonra çıkışta yaptığı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başkentin çeşitli cadde, sokak ve bulvarlarında 2010 yılı aralık ayı sonu itibarıyla açık otopark uygulaması başlatılması nedeniyle, bu durumdan rahatsız ve mağdur olan birçok tüketicinin derneklerine şikayette bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesine uygulamanın yasal dayanağının sorulduğunu anlatan Çakar, belediye ile dernekleri arasındaki yazışmalar sürerken Çankaya Belediyesince açılan dava sonucunda Ankara 1. İdare Mahkemesinin 18 Şubat'ta yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı. 

Mahkemenin bu kararı üzerine mayıs ayında toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin, mahkeme kararını uygulamak yerine bir kaç küçük değişiklik yaparak otopark uygulamasına devam etme kararı aldığını aktaran Çakar, yeni uygulama uyarınca cadde, sokak ve bulvar üzerinde ikamet eden kat maliklerinden sabah saat 08.00 ile akşam saat 20.00 arasında ücret alınacağını belirtti. Akşam saat 20.00 ile sabah saat 08.00 arasında ücret alınmaması için de bu kat maliklerinin ilgili muhtarlık ya da nüfus müdürlüğünden gerekli ikametgah belgesi temin etmesi ve bu belgeyle otopark işletmesinden kart çıkartması gerektiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu uygulamasının hukuka, anayasaya, yasalara, tüketici haklarına, çağdaş ve demokratik belediyecilik anlayışına ve kamu yararına aykırı bir uygulama olduğunu dile getiren Çakar, şunları kaydetti:

''Belediye yönetimi tarafından tüketicilerin evrensel ve yasal haklarından olan güvenlik hakkı, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ve ekonomik çıkarlarının korunması hakkı görmezden gelinmekte ve ayaklar altına alınmaktadır.

Tüketici Hakları Derneği olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimini, Anayasa'nın ve yasaların kamu yararı anlayışının, tüketici haklarının, çağdaş ve demokratik belediyecilik anlayışının, trafik mühendisliği biliminin gereklerini yerine getirerek ve Ankaralılara saygı göstererek trafik sorunu ile otopark sorununu çözmeleri çağrısında bulunuyoruz.''

Çakar, THD tarafından, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin cadde ve sokaklarda açık otopark uygulamasının kamu yararı ve hizmet gerekleri ile usul ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açıldığını bildirdi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler