18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,795
 • BIST93.560
 • Dolar4,7211
 • Euro5,4646
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2396
 • İstanbul23 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM'den KPSS açıklaması
ÖSYM'den KPSS açıklaması
10 Temmuz 2012 14:59
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin, açıklama yaptı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin, ''Şu anda bu iddiaların gerçek olduğunu düşünmüyoruz. Bunu gösteren herhangi bir kanıt, herhangi bir şeyimiz yok. Eğer bu yönde bir bulgu ortaya çıkarsa mutlaka değerlendiririz ve gereğini yaparız'' dedi.

Demir, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin yaptığı açıklamalarda, uzak merkezlerdeki bir-iki hat dışında sınav evraklarının ÖSYM'ye geldiğini ve merkeze gelen soru kitapçık sayılarının analizini yapacaklarını söyledi.

Demir, ''Bütün evrakı, cevap kağıtlarını ayrıştırıp, soru kitapçıklarını sayıp eksik evrakımız var mı yok mu bunun kontrolünü yapacağız. Büyük oranda da bunun tespitini yapıp denkleştirebiliyoruz. Soru kitapçıklarını denkleştireceğiz, herhangi bir eksiklik varsa onu tespit edeceğiz'' dedi.

Adayın soru kitapçığını ve cevap kağıdını salonda teslim etme zorunluluğu olduğunu vurgulayan Demir, ''Zaman zaman cevap kağıdı ve soru kitapçığı eksikliğinden dolayı, soru kitapçığını salon dışına çıkardığından dolayı sınavını iptal ettiğimiz adaylarımız var. Bir aday, salon başkanı veya gözetmeninin biran dalgınlığında soru kitapçığını dışarıya çıkarmış olabiliyor. Haberimiz olduğunda takip ediyoruz, adayı buluyoruz, soru kitapçığını geri getiriyoruz, ancak sınavını iptal ediyoruz. Kontrolümüz dışında olanları da burada tespit ettikten sonra iptal ediyoruz'' diye konuştu.

Salon görevlilerin de evrakın dışarı çıkmamasını sağlama görevi olduğunu belirten Demir, ''6114 sayılı Yasa kapsamında biz bunların hepsine işlem yapmak zorundayız. Bugüne kadar da uyarı, soruşturma yöntemleriyle bu arkadaşlarımızı uyardık, soruşturmalarını, incelemelerin yapıyoruz'' dedi.


-''Savcılığa suç duyurusunda bulunduk''-


Demir, şunları kaydetti:

''Şu anda bu iddiaların gerçek olduğunu düşünmüyoruz. Bunu gösteren herhangi bir kanıt, herhangi bir şeyimiz yok. Eğer bu yönde bir bulgu ortaya çıkarsa mutlaka değerlendiririz ve gereğini yaparız. Dolayısıyla tabii ki güvenlik tedbirlerimizi daha da iyileştirmemiz gerekir, sistemimizi her an iyileştirmemiz gerekir. Biz sürekli olarak, neredeyse 24 saat bunun peşinde, takibindeyiz. Ama somut olarak 'şunu yapacağız' dememiz şu anda söz konusu değil.

Sınavın iptali hiç hoş olmayan bir konu. Ama şu var, somut veriler olduğunda bunları kimlerin kullandığını tespit edebiliriz, kimlerin kullandığını tespit ettiğimizde onların sınavlarını iptal ederiz ama genel olarak sınavı iptal edecek bir durumun olduğuna ben ihtimal veremiyorum çünkü şimdiye kadarki analizlerimiz bunu gösteriyor.''

Demir, soruların sızdırıldığı veya çalındığına ilişkin kendilerinde bir kanıtın olmadığını söyledi.

Ali Demir, ''Hemen bu haberleri yapan ve kamuoyunda infiale sebep olan internet sayfaları ve haber ajanslarının uyarılarını çektik ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk'' dedi.

Sınava girenlerin ÖSYM hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin Demir, adayların haklarını takip edebileceklerini kaydetti. Demir, ''Mağduriyetin olduğunu bilsek gereğini yapar, o mağduriyeti gidermek için ne gerekiyorsa yaparız. Bir mağduriyetin olduğunu düşünmüyoruz, olmayacaktır da'' dedi.

Demir, ''Yaptığımız analizler bizim bu sınavda bir haksızlık olduğu yolunda bir bulgu söz konusu değil. O nedenle adaylarımızın içlerinin rahat olmasını istiyoruz ve bu tür asılsız iddialara çok da değer vermemelerini, özellikle bizim internet sayfamızdan yapacağımız duyurulara önem vermelerini istiyoruz'' diye konuştu.

ÖSYM'nin kritik bir kurum olduğunu ifade eden Demir, herkesin gözünün üzerinde olduğu bir kurum olduğunu belirtti.


-''Yoğun bir çalışma yapıyoruz''-


Postayla sınava giriş belgesi, sonuç belgesi göndermeye son verdiklerini anımsatan Demir, şöyle konuştu:

''Bu ciddi bir hız kazandırdı, ciddi bir tasarruf da sağladı. Ancak sınava giriş belgesine ihtiyaç var. o adayın o binada sınava girip girmediğinin tespitini bununla yapabiliyoruz. Aday internet sayfasından kendi sınava giriş belgesinin çıktısını alıp onunla sınava giriyor. Biz bunun arkası boş bir A4 kağıdı olmasını istiyoruz. Sınav esnasında bu arkadaşlarımızın bazıları sınavda yaptıkları soruların kelimelerini yazarak kendilerini değerlendirmek, sınav sonuçlarını değerlendirmek istiyorlar. Bu nedenle yazıp salon dışına çıkabiliyorlar. Bundan sonra bunun kötü kullanımını gördüğümüzden dolayı önümüzdeki günlerde bu belgelerin toplanmasını düşünebiliriz, ÖSYM'ye getirilerek burada imha yoluna gidebiliriz. Bunu da gündeme getirebiliriz.''

Demir, ''Cumartesi günü, bu olayı duyduktan sonra tüm arkadaşlarımızı bir alarma geçirip hem cevap kağıtlarımızın okunması hem olası bütün şeylerin değerlendirilmesi konusunda uyararak yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar ki tespitlerimizde bir haksızlığa yol açacak bir olgunun olmadığını görüyoruz. O yüzden sınava giren adaylarımızın içlerinin rahat olmasını, ÖSYM'nin temel felsefesi olan hak ve adalet ölçüsü içerisinde sınav yapma prensibinin mutlaka uygulanacağından emin olmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

Sınav güvenliği için bu yıl uygulamaya koydukları kamerayla çekim yapılmasına da değinen Demir, ''1500'den fazla rastgele seçilmiş salonda tüm sınav sürecini kayıt altına alıyoruz. Burada herhangi bir olumsuzluk olursa gerek adaylar gerek görevliler hakkında işlem yapıyoruz'' dedi. AA

hak
 // falan_filan
bun haksızlıkların hepsi sizin çocuklarınızdan çıkar inşallah.bi de islamiyetten haktan adaletten bahsediyosunuz.allah bu olaya karışan herkesin belasını versin.bir senemizi gene yediniizzzzzz...
10 Temmuz 2012 20:38
iptal et sayın başkan
 // ayşe kuru
sorular bir yayınevi tarafından önceden alınmış zaten neyin araştırması bu Allah aşkına?ayrıca bir sürü insan soruların dağıtıldığını görenler var...internete sızan sorulaı hiç mi görmediniz neden bunlara gözünüzü kapatıyorsunuz?işimden ayrılıp bir sene sadece bu sınav için emek verdim,şimdi hiç çalışmadan 2 gün soruları ezberleyenler sıralamada binlerce kişi önümüze geçti....nasıl adalet bu??unutmayın öbür dünyada bir iğnenin bile hesabı ...
10 Temmuz 2012 19:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler