YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM'deki paralele suçüstü yapıldı!
ÖSYM'deki paralele suçüstü yapıldı!
20 Şubat 2015 11:11
2010 KPSS sorularının çalındığının ortaya çıkmasının ardından yeni bilgilere ulaşıldı.

2010 KPSS sorularının paralel örgüt tarafından yandaşlarına sızdırıldığının ortaya çıkarılmasıyla başlayan soruşturmada, test geliştirme uzmanlarının ÖSYM'ye ait ana bilgisayara defalarca girdikleri tespit edildi.

Olayla ilgili 3 kişiye yeni soruşturma açılacak.

Şüphelilerin girmeleri yasak olan bilgisayarlara girdikleri ve sınav sorularına defalarca eriştikleri ortaya çıktı.

Soruşturma izni istenen ve ÖSYM Test Araştırma Merkezi görevlisi M.A'nın yurt dışına kaçtığı öğrenildi. Soruşturma izni istenen ÖSYM test geliştirme uzmanları A.B.Ö ve E.D,  Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın ÖSYM Başkanlığı’ndan istifasının ardından görevlerinden alındığı öğrenildi.

2010 Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) Eğitim Bilimleri, Genel Yetenekve Genel Kültür Sınavı sorularının paralel devlet yapılanması tarafından çalındığına yönelik soruşturmada şok bilgilere ulaşıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) test geliştirme uzmanı olarak görev yapan A.B.Ö ve E.D ile ÖSYM Test Araştırma Merkezi’nde soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmelerini yapan M.A'nın; ÖSYM’de girilmesi yasak olan bilgisayarlara girdikleri ve sınav sorularına defalarca erişimlerinin bulunduğu ortaya çıktı.

Soruşturma izni istendi

2010 KPSS soruşturmasına bakan Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın; idari bilgilere ulaşıldığı gerekçesiyle A.B.Ö ve E.D ve M.A'nın yeniden soruşturma yapılması için ÖSYM’den izin talep ettiği öğrenildi.  

Üçünün bilgisayarları incelendi

2010 KPSS soruşturmasına bakan Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü;  A.B.Ö ve E.D ve M.A'nın, ÖSYM’de kullandığı bilgisayarları inceledi.

Ana bilgisayara flaş takılmış

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede; ÖSYM’de kritik görevde bulunan  A.B.Ö ve E.D ve M.A'nın bilgisayarlarının internete kapalı olmasına rağmen internete girdikleri; ÖSYM’de sınav sorularının bulunduğu ana bilgisayara erişimlerinin bulunmamasına rağmen ana bilgisayara girdiklerini ve sorulara defalarca eriştikleri tespit edildi. Söz konusu kişilerin bilgisayarlarına flash bellek takılmasının yasak olmasına rağmen flash bellek kullandıkları da belirlendi.

İP adresinden tespit edildi

ÖSYM test geliştirme uzmanı  A.B.Ö ve E.D  ile ÖSYM Test Araştırma Merkezi görevlisi M.A'nın bilgisayarda ve internette yaptığı işlemleri gösteren İP adresinden sınav sorularına eriştiği bildirildi.
 

ÖSYM’nin Test Araştırma Merkezi’nde soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmelerini yapan M.A'nın, Temmuz 2010’da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nı iptal edilmesinin ardından yurt dışına kaçtığı öğrenildi. M.A'nın, 2010 KPSS skandalının ardından önce Kanada, ardından Yeni Zelanda’ya geçtiği belirlendi.  ÖSYM’nin yılda gerçekleştirdiği 40 sınav sorularını görme yetkisine sahip olan M.A’nın paralel devlet yapılanması adına çalıştığı ve sınav sorularını paralel devlet yapılanmasına ulaştırdığı tespit edildi. Paralel devlet yapılanması,M.A'dan aldıkları soruları Fetullah Gülen Grubu’nun içinde bulunan kişilere ulaştırdı ve sınava giren kişiler çalınan sorularla devlet kademelerinde istedikleri bölüme yerleşti.

10-11 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı, Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı sorularının sınavdan 4 gün önce Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu tarafından öğretmen Baki Saçı’ya gönderildiğinin belgelenmesinin ardından soruşturma başladı.

Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada, soruların sızdırıldığı yer olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin paralel devlet yapılanmasının merkezi olduğu tespit edildi. Soruları dernekte bulunan bilgisayardan sızdıran Berat Koşucu, yurtdışına firar etti.

KPSS sorularını e-mail ile sınav öncesi gönderilen Baki Saçı, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede; “Bursa’da 4 yıl boyunca Fetullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık” dedi. Soruları sızdıran ve alan kişinin, Fetullah Gülen cemaati ile ilişkisinin ardından soruşturma açıldı.

 

YENİ AKİT

haram yemedik
 // ali
haram yemedik diye bağıranlar soruları çalmışlar, haramı yememişler içmişler resmen. Allah sizi bildiği gibi yapsın....
20 Şubat 2015 Cuma 15:11
Kul hakkı...
 // Ömer
Paralelciler ve aynı davaya hizmet edenlerin bir zamanlar tüm cephelerden sn. ÖSYM Başkanı Ali Demir'e neden saldırdıklarını geç dahi olsa anladı mı.Geçmiş arşivleri açın ve bakın doğan medyası ve paralel ihanet çetesinin A.Demir'e ne kadar acımasız ve ahlaksızca saldırdığı göreceksiniz.Hırsızlığına 'bana' vahy ile soru-cevaplar geldi diye kutsalları dahi kendi pis emellerine alet ettiler....
20 Şubat 2015 Cuma 13:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler