YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM ALES'i de batırdı
ÖSYM ALES'i de batırdı
25 Nisan 2011 07:14
YGS’deki şifre iddialarının ardından ÖSYM’nin düzenlediği ALES’te de bir skandal yaşandı.

İzmir’de soru kitapçıkları hatalı çıkan adayların tümüne yeni kitapçık verilemedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde sınava giren adaylar kitaplardaki basım hatası nedeniyle sınava 1 saat gecikmeli başlarken, yedek soru kitapçıklarının yetmemesi üzerine Manisa’dan yedek kitapçık getirildi. Yaşadıkları soruna tepki gösteren adaylar, ÖSYM’nin sınavı eline yüzüne bulaştırdığını iddia etti.

Yedek kitapçıklar da eksik çıktı

ALES’e Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi A ve D blokta giren yaklaşık 500 aday soru kitapçıklarının hatalı basılması, soruların eksik, sayfa sıralarının karışık olması nedeniyle şok yaşadı. Durumu sınav gözetmenlerine bildiren adaylar, sınava başlayabilmek için yedek soru kitapçıklarının gelmesini bekledi. ÖSYM’nin gönderdiği soru kitapçıklarının yetmemesi üzerine Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nden yedek sınav kitapçıkları getirildi. Ancak gelen yedek kitapçılar da yetmeyince bazı adaylara kitap dağıtılamadı. Soru kitapçığı  gelen adaylar ise saat 09.30’da başlaması gereken sınava 1 saat gecikmeyle saat 10.30’da başladı. Kitapları gelmeyen adaylar uygulanan 135 dakika dışarı çıkma yasağının bitmesiyle birlikte dışarı çıkarak duruma isyan etti.

Bir mektup da ALES mağdurlarına

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in, ALES'te soru kitapçıkları hatalı olan öğrencilere mektup yazacağı açıklandı. ALES'te bazı soru kitapçıklarındaki basım hatası nedeniyle yapılan açıklamada, sınavda çok az miktarda kitapta bazı baskı hataları olduğu, bunun haricinde bir sorun yaşanmadığı belirtildi. Ali Demir'in sınav kitapçıklarında sorun çıkan öğrencilere bizzat mektup yazarak kaygı duymamalarını isteyeceği açıklandı. Demir'in sınava kitapçıkları yüzünden katılamayanlar için 'yeni bir sınav' ihtimalini de değerlendireceği öğrenildi.

LYS SONUÇLARI SAVCILIK KARARINI BEKLEYECEK

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şifre iddialarıyla ilgili araştırması sonuçlanınca açıklanacağı bildirildi. ÖSYM Başkanlığı, bugün başlaması planlanan 2011-LYS başvurularının, YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacağını duyurdu. ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, 27 Mart 2011'de yapılan YGS değerlendirme çalışmalarının tamamlandığı ifade edilirken, YGS sınav sonuç değerlendirmeleriyle ilgili olarak kamuoyunda ''şifreli soru/cevap'' şeklinde yer alan konunun ÖSYM ve adli kurumlar tarafından araştırıldığı ve çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "27 Mart 2011 tarihinde yapılan 2011-YGS değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Sınav sonrası kamuoyunda süregelen iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tüm boyutları ile araştırılmaktadır. Başsavcılığın araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçları açıklanacaktır. 25 Nisan 2011 günü başlaması planlanan 2011-LYS Başvuruları da YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacak ve adayların başvurmalarını sağlayacak kadar süre uzatılacaktır."

Meteksan'da inceleleme bitti

Bu arada YGS şifre iddialarıyla soru kitapçıklarının basıldığı Meteksan'da üç gündür devam eden inceleme dün sona erdi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan'ın talimatı doğrultusunda emniyet ve kripto uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti matbaada bulunan bilgisayarlar üzerindeki incelemelerini tamamladı. Bir ekibin matbaadan bilgisayar kasası ve bir çanta ile ayrıldığı görüldü. (Bugün)

yazık
 // ygs maduru
ne diyim ki iyi batırdılar. zaten bu devirde tarafın varsa her zman kazanıyosun. tek dileğim iktidar bu sene değişsin....
25 Nisan 2011 14:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler