YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
OSTİM davasında gelişme
OSTİM'de gerçekleşen 2 patlamada sorumluluğu bulunduğu iddia edilen 9 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi...
OSTİM davasında gelişme
08 Haziran 2012 / 13:13 Güncelleme: 08 Haziran 2012 / 13:10

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 Şubat 2011'de meydana gelen, 20 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralandığı 2 patlamada sorumluluğu bulunduğu iddia edilen 9 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Kasım Ersoy, Bahadır Esendik ve Burhan Koç ile tutuksuz sanıklar, patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, sanıklar ile diğer kamu kurumlarının, patlamalarda kusurlu olup olmadıklarının, kusurluysalar ne oranda olduğunun belirlenmesi için alınmasına karar verilen bilirkişi heyeti raporunun henüz dosyaya gönderilmediği belirtildi.

Tutuklu sanıkların avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti. Cumhuriyet savcısı ve müşteki avukatları ise sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.

Mahkeme, bilirkişi heyeti raporunun beklenmesine ve tutuklu sanıkların bu durumlarının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Basın açıklaması

Bu duruşma öncesinde de patlamada yakınlarını kaybedenler adliye önünde basın açıklaması yaptı.

İvedik'teki patlamada hayatını kaybeden Dilek Gürer'in kız kardeşi Demet Gürer, ''duruşmalarda herkesin birbirini sorumlu tutmasını, denetim görevi olan kurumlarca hiçbir denetim yapılmamasını dinlediklerini'' ifade ederek, ''esef, acı, elem ve keder duyduklarını'' belirtti.

''Gaz şirketi çalışanlarından sağır-dilsiz bir işçinin, işverenlerce hiçbir iş ve işçi güvenliği önlemlerine bakılmaksızın, yıllardır tehlikeli işler gördürdüğünü dinledik'' diyen Gürer, Ostim ve İvedik'te sevdiklerini kaybedenler olarak, başka canların yanmamasını, başka anne ve babaların ağlamamasını istediklerini söyledi.

Gürer, ''Bir araya gelerek, bu memleketin geleceği için, iş güvenliği için, sağlıklı yaşam koşulları için, kanun dışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarımızın takipçisi olmaya devam ediyoruz'' dedi.

Bir süre ''Ostim'i unutmadık, unutturmayacağız'', ''İvedik'i unutmadık, unutturmayacağız'' sloganları atan aileler, daha sonra duruşmayı izledi.

Duruşmayı izleyenler arasında ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da bulundu.

Aileler savcıyla görüştü

Müşteki aileler, duruşma sonrasında, patlamalarla ilgili kamu görevlileri hakkında soruşturma yürüten Cumhuriyet Savcısı Abdülarif Akgüç ile görüştü.

Demet Gürer, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, savcının, kamu görevlileri hakkında soruşturma izni istediğini, ancak ilgili kurumların bu izni vermediğini ileri sürdü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler