YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO Dabık'a yaklaşıyor! Hedef El Bab
ÖSO güçleri, DEAŞ’ın “ahir zamanda büyük savaşın yaşanacağına” inandığı Dabık köyüne yaklaştı. ÖSO güçlerinin bölgedeki nihai hedefi ise Halep'in Bab kenti.
ÖSO Dabık'a yaklaşıyor! Hedef El Bab
04 Ekim 2016 / 08:19 Güncelleme: 04 Ekim 2016 / 08:34

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 24 Ağustos'ta Suriye'de başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 41'inci gününde kritik gelişme yaşandı. ÖSO, Kilis karşısında yer alan Savran (Dabık) köyünün 5 kilometre kadar doğusundaki Boztepe, Hardanah ve Türkmen Barı bölgelerini ele geçirdi. TSK ve koalisyona bağlı uçaklar ise bu 3 köyün daha güneyinde bulunan Ziyadiyah, Bahrutah, Duvaybık, Aktarin ve Türkmen Barı köylerindeki hedeflere hava saldırısı düzenledi. 

ÖSO güçlerinin bölgedeki nihai hedefi Halep'in Bab kenti. Ancak bundan önce sınırdaki Azez-Cerablus hattının genişletilmesi gerekiyor. Rai (Çobanbey) bölgesinden güneye doğru ilerleyen ÖSO güçleri bölgede kritik bir noktaya ulaştı. 

Bab'tan önce DEAŞ'ın ikinci önemli noktası Dabık (Savran) kırsalında Boztepe, Hardanah ve Türkmen Barı köylerini ele geçiren ÖSO güçleri, böylece Dabık'a 5 kilometreye kadar yaklaştı. Mare, Aktarin yönlü saldıran ÖSO güçleri Dabık'ı da içine alan bölgeyi kuşatma altına almayı planlıyor.

SONRA Kİ HEDEF BAB

SABAH'a konuşan Sultan Murat Tümeni Komutanı Muhammet Şıhlı, ÖSO içindeki grupların arasında çıkan problemlerin çözüldüğünü ve orduda morallerin yüksek olduğunu söyledi. Komutan Şıhlı, "Nihai hedefimiz El-Bab. Çobanbey'in doğusundaki Taşlıhöyük köyünü ele geçirip ilerleyişimize devam etmek istiyoruz" diye konuştu. 

Çobanbey güneyindeki ÖSO ilerleyişi, ABD'li askerlerin ilçeye gelmesiyle durmuştu. Zira, muhalifler ABD'lilerin Fırat Kalkanı operasyonunu baltalamak için bölgeye girdiğini savunarak askerlerin çıkmasını istemiş, protesto etmişti. 

ABD'li askerlerin çıkması ardından gruplar yeniden anlaşırken operasyon da hız kazandı. Operasyonun dünkü bölümünde 63 hedefe 301 atış yapıldı.

Bölgedeki çatışmalarda ise 15 ÖSO savaşçısı şehit oldu, 35'i yaralandı. Koalisyon güçlerinin 11 hava saldırısında ise 13 DEAŞ unsuru etkisiz hale getirildi. Bu arada Suriye'nin Haseke kentindeki bir düğün salonunda dün meydana gelen patlamada 30 kişi öldü, 90 kişi yaralandı.

DEAŞ İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Dabık DEAŞ için çok önemli. Zira örgüt bölgenin, hadis-i şeriflerde belirtildiği söylenen "ahir zamandaki kutsal savaşın yaşanacağı yer" olduğuna inanıyor. Bu savaşta "80 sancak altında toplanacak küfür ordularının Müslümanlarla savaşacağı ve kaybedeceği" belirtiliyor.

ABD, RUSYA İLE TEMASLARI DURDURDU

ABD yönetimi, Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesindeki ikili temasları durdurma kararı aldığını açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Moskova yönetiminin, isteksiz olması veya gücünün yetmemesi sebebiyle Suriye rejiminin, ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasını sağlayamadığını belirterek "Rusya ile Esad, askeri yöntemi kullanmaya devam ediyor" eleştirisini yöneltti.

"RAKKA'YA KAÇIYORLAR"

Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) göre Musul operasyonuna sayılı günler kaldı. Partinin Musul sözcüsü ise örgüt yöneticilerinin Rakka'ya kaçtığını ileri sürdü Irak'ın kuzeyindeki Mesud Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) göre Musul operasyonu için geri sayım başladı. 

Rus Haber Ajansı Sputnik'in KDP Musul sözcüsü Said Mamuzini'ye dayandırdığı haberde, operasyonun "birkaç gün içinde" başlayacağına yer verildi. Mamuzini, DEAŞ'ın askeri üst düzey liderlerinin de Musul'dan Rakka'ya kaçtığını ileri sürdü. 

Süleymaniye'de ikamet eden partinin Musul sözcüsüne göre örgüt Musul çevresine derin hendekler kazarak, boş evlere bombalar yerleştiriyor, savunma için bombalı araçlar hazırlıyor. Operasyon öncesi koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Musul çevresine yönelik ağır hava saldırılarının sürdüğü bildirildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler