YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSO askerleri Türk polis kepi takıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Fırat Kalkanı' harekatı ile desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin IŞİD'den temizlediği Gaziantep'in Karkamış İlçesi'ne komşu Suriye'nin Cerablus İlçesi'nde, hayat büyük ölçüde normale döndü.
ÖSO askerleri Türk polis kepi takıyor
12 Ekim 2016 / 18:48 Güncelleme: 12 Ekim 2016 / 18:53

Türkiye'nin desteğiyle elektrik ve su verilen, okul ile hastanesi açılan ve günlük ihtiyaçların giderildiği Cerablus'taki nüfus da yüzde 90 oranına artarak 25 bine ulaştı. İlçedeki ÖSO askerlerinin Türk polisinin kepiyle görev yapması dikkat çekti.

Suriye'nin Halep iline bağlı Cerablus kenti 2012 yılında önce rejim güçlerinden ÖSO'ya, ardından İslami Cephe'ye son olarak da 2014 yılının ilk günlerinde terör örgütü DAEŞ'in eline geçti.

Yaklaşık 2.5 yıl DAEŞ kontrolünde olan Cerablus, son süreçte Karkamış'a atılan havan mermilerinin ardından gözlerin çevrildiği sınır kenti haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 24 Ağustos'ta başlatılan 'Fırat Kalkanı' harekatı ile DAEŞ'den temizlenen Cerablus'a, Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ziyarette bulundu. Vali Çakıroğlu, aralarında yabancıların da bulunduğu 30 gazeteciye Cerablus'taki çalışmaları anlattı.

OKUL, ÖSO KARARGAHINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Cerablus'ta, terör örgütü DAEŞ'in tuzakladığı bomba ve el yapımı patlayıcıların imhasına yönelik çalışmalarını sürdüren ÖSO askerleri, ilçedeki bir okulu da karargah olarak kullanıyor. İlçe merkezinde üzerinde ağır silahlar bulunan kamyonet ve pikaplar ile devriye gezen ÖSO askerleri, yine çok sayıda silahlı görevliler sokaklarda güvenlik önlemi alıyor.

ÖSO askerlerinin Türk polisinin kullandığı keplerle görev yapması dikkati çekerken, karargah olarak kullandıkları okula Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının asıldığı görüldü.

CERABLUS MECLİSİ KURULDU

İlçedeki sorunların giderilmesi ve yıkılan bölgelerin yeniden inşa edilmesi için 18 kişiden oluşan Cerablus Meclisi kuruldu.

Muhammed Habeş'in başkanlığını yaptığı meclis, ilçe genelindeki eksikliklerin giderilmesi amacıyla çalışma yapıyor. Meclis üyeleri, Cerablus'un yeniden inşası için önemli desteklerde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve vatandaşlarına teşekkür ederek, diğer ülkelerden de destek beklediklerini söyledi.

ELEKTRİK VE SU VERİLİYOR

IŞİD'in elindeyken 5 bin civarında kişinin yaşadığı Cerablus'taki nüfusun yüzde 90'ı da 'Fırat Kalkanı' harekatı ile evlerine döndü. Şuanda 25 bin civarında nüfusa sahip Cerablus'taki alt yapının onarılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışma tamamlandı.

Yapılan çalışmayla ilçe merkezinin elektrik ve su ihtiyacı sorunsuz şekilde karşılanıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrıca açılan 40 kuyudan da ilçeye bağlı köylere su sağlanıyor.

2 OKUL AÇILDI

İlçedeki 9 okuldan 1'i lise, 1'i de ilkokul olmak üzere 2'si eğitim ve öğretime açıldı. Gaziantep Büyükşehir ve Ankara'nın Keçiören belediyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşları tarafından diğer okulların açılması için de çalışma başlatıldığı ve bir süre sonra bu okulların da eğitim ve öğretime açılacağı kaydedildi.

Çocukların büyük bölümünün okula gitmediği ilçede yine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 park inşa edildi. Çocuklar yapılan bu parkta oyun oynayarak zaman geçiriyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI HASTANE AÇTI

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından ilçedeki bir okul hastaneye dönüştürüldü. 60 yataklı Cerablus Hastanesi'nde, 15 Türk sağlık personeli görev yapıyor.

Türk sağlık çalışanları hastanede günlük 400 kişiye sağlık hizmeti veriyor. Hastanenin girişinde bulunan tabelada ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Cerablus Hastanesi yazıyor.

EKMEKLER AZEZ'DEN GETİRİLİYOR

Günlük yaşamın neredeyse büyük bölümünün normale döndüğü ilçedeki ekmek ihtiyacı ise, Azez'den karşılanıyor. AFAD'ın haftada 50 ton un yardımı ile sivil toplum kuruluşları tarafından Azez'de yapılan ekmekler, günlük olarak Cerablus'ta yaşayanlara dağıtılıyor.

DAEŞ denetimindeyken sivillerin neredeyse hiç olmadığı Cerablus, kentin ÖSO güçlerinin eline geçmesiyle yeniden canlandı.

DAEŞ'in gelişinin ardından ilçeden ayrılan çok sayıda sivil, Cerablus'ta güvenliğin sağlanmasının ardından evlerine döndü. Sivillerin sokaklarında rahatça dolaştığı ilçede çocuklar da oyun oynuyor. Halk günlük gıda ihtiyaçlarını da kurulan pazarlardan karşılıyor.

CERABLUS MECLİS BAŞKANI: DAEŞ KORKUSU KALMADI

Cerablus Melis Başkanı Muhammed Habeş, Türkiye'nin desteğiyle ilçenin daha da gelişeceğini söyledi. Türk yetkililere ve halkına teşekkür eden Habeş, ilçede terör örgütü DAEŞ korkusunun kalmadığını belirterek, şunları söyledi:

"DAEŞ gitti şu anda vatandaşlarımız çok rahat. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümeti bize destek veriyor. İlçeye su ve elektrik geldi. Okulumuz açıldı. Daha da destek vermeyi sürdürüyorlar. Şu anda DAEŞ korkusu kalmadı. Hayat artık norma olarak devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle burası daha da gelişecek."

ÖSO askerleri ise, ilçedeki güvenlik önlemleri ile güvenli hale getirdiklerini ifade ettikleri Cerablus'ta tuzaklanan çok sayıda el yapımı patlayıcıyı imha ettiklerini belirtti. İlçede yaşayanların üzerindeki korku ve paniğin de sürdüğünü anlatan ÖSO askerleri, bunun da zamanla geçeceğini kaydetti.

Cerablus'ta yaşayanlar ise kendilerine destek veren Türkiye'ye teşekkür edip evlerine döndükleri için mutlu olduklarını ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler