YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlıca tartışmasına o da katıldı
Osmanlıca tartışmalarına Hanedan üyeleri de katıldı. Hanedan'dan Abdülhamid Osmanoğlu, "Rusya'dan Makedonya'ya kadar Osmanlı için hutbe okutuluyor" dedi.
Osmanlıca tartışmasına o da katıldı
10 Aralık 2014 / 08:31 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 08:42

Osmanlı Hanedanlığı’nı temsil eden ve Sultan 2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu igündemdeki ‘Osmanlıca’ tartışmasını Akşam'a değerlendirdi.

Dünyada birçok üniversitede Osmanlıca kürsüleri bulunduğunu ve araştırmalar yaptığının altını çizen Şehzade Osmanoğlu, "“Bu hepimizin kültürüdür ve bu konuya da kültür zenginliğimiz ve köklerimiz olarak bakmalıyız"” diyerek hanedanlık ailesi olarak Osmanlıca'nın öğretilmesine büyük destek verdiklerini dile getirdi. 

"Osmanlı Devleti bizim özümüz"

Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu gündemdeki tartışmaya ilişkin şunları ifade etti:

“Osmanlı Devleti bizim özümüz. Okullarda Osmanlıca'nın öğretilmesi gerçeğe dönüşmesi Hanedanlık ailesi olarak elbette bizleri çok mutlu eder ama olaya daha geniş bir pencereden bakmak lazım. Bu olay son derece güzel bir gelişmedir. Eğer İnkılâp dersleri zorunluysa bu toprakların yüzyıllarca süren tarihinin dili de öğretilmesi gerekir. Bugün Rusya’'dan Makedonya'’ya kadar Osmanlı için hutbeler okutuluyor."

Osmanlı Kürsüsü var

"Batı'da birçok üniversitede Osmanlı tarihi ve Osmanlıca kürsülerinde çok sayıda saygın akademisyen ders veriyor ve öğrenciler ders alıyor. Dolayısıyla Osmanlıca'nın öğretilmesi zorunlu bir ihtiyacı da karşılıyor.

Diğer yandan bizler kandan sizler de candan Osmanlının evlatlarıyız. En basit söylemle insanlar dedelerinin mezar taşlarını okumak için bile bu dili öğrenmelidir. Osmanlı'ya ve Osmanlıca'ya sahip çıkmalıyız."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler