YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı revakları taşınacak
Osmanlı revakları taşınacak
11 Aralık 2012 23:24
Türkmenistan'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kabe çevresindeki genişletme çalışmalarında Osmanlı revaklarının bir şirket tarafından başka bir yere taşınacağını açıkladı.

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Tarafsızlık Bayramı etkinliklerine katılan Koru, burada Türk basın mensuplarının Kabe'deki genişletme çalışmalarına ve Osmanlı revaklarının durumuna ilişkin sorularına cevap verdi.

Aşkabat ziyaretinden önce Bahreyn'e ve Suudi Arabistan'a gittiğini ve bu vesileyle Mekke'de Harem-i Şerifi ziyaret etme imkanı bulduğunu söyleyen Koru, Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye'nin revaklarla ilgili hassasiyetine çok önem verdiğini aktardı. Koru, şunları kaydetti:

"Bu proje çerçevesinde revakların bir bölümü Harem-İ Şerif içerisinde başka bir bölüme taşınıyor. Taşınma işlemi başlamış durumda. Bu işi Türk firması yapıyor. Türk firmasının sahibi, yöneticileri ve proje koordinatörü ile bir araya gelme imkanımız oldu. Toplantıda çok ayrıntılı bilgi aldık. Suudi Arabistan yönetimi revaklar ile ilgili Türkiye'nin hassasiyetine çok önem veriyor."

Şimdilik revakları başka bir yerde muhafaza edeceklerini ve o bölgeyi daha uygun hale getirdikten sonra Harem-i Şerif'in içerisinde planda öngörülmüş yere taşıyacaklarını belirten Koru, revakların önemli bir bölümünün şu anda bulunduğu yerde kalacağını vurguladı.

Koru, bu işin restorasyon konusunda uzmanlaşmış bir firmaya verildiğini ifade ederek, Türk firmasının revaklar ile ilgili altyapı çalışmalarını büyük maharetle yaptığını birinci elden müşahade ettiklerini kaydetti.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler