YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı arşivleri 17 yıldır açık
Osmanlı arşivleri 17 yıldır açık
17 Nisan 2015 19:11
AP’ye seslenen YTSAM Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, “1998 tarihli Basın Bildirisi ile Osmanlı Arşivi’nin araştırmacılara açık olduğu bütün dünyaya ilan edilmiştir Korkak değilseniz, Ermenilerden zincirli Taşnak Arşivleri’nin açılmasını isteyin!” dedi.

Ermeni diasporası, terör medyası ve AP'nin "Ermeni soykırımcılarından" yana tavır takınmalarına tepkiler çığ gibi büyürken, Yeni Türkiye'yi hedef alan "Soykırım" suçlamalarına en sert tepki Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi (YTSAM) Başkanı Hasan Celal Güzel'den geldi. Güzel; Türkiye'ye 1915'te yaşananları soykırım olarak tanıması ve arşivleri açıp geçmişiyle yüzleşmesi çağrısında bulunan "Küstah Avrupa Parlamentosu"nun "soykırımcı üyelerine" seslenirken şu ifadeleri kullandı:

Bu şerefsizler Osmanlı arşivlerinin açık olduğunu bilmiyor olabilirler mi?

"Bu şerefsizler yalan söylüyor. Osmanlı Arşivleri'nin açık olduğunu bilmiyor olabilirler mi? Osmanlı Arşivi'ni rahmetli Turgut Özal'ın da teşviki ile ben Başbakanlık Müsteşarı iken 1984 yılında tamamen kullanıma açtım. O zaman 150 milyon arşiv malzemesi öyle bekliyordu. Arşiv'de sadece 8 eleman vardı, bunların bir kısmı da destek personeli idi. Bu sayıyı süratle 250'ye çıkarttık. İki özel idare binasını da tahsis ettik. Arşiv tasnifi kısa sürede bitti. Ayrıca Cumhuriyet arşivi binası yaptırdık. Osmanlı Arşivi dünyanın en büyük arşividir ve açıktır. Tam 150 milyon arşiv malzemesi vardır ve hepsi de tasnif edilmiştir. Ermeni diasporasının en mikrop adamı gelsin, 'Ben şu evrakı görmek istiyorum' desin, bir dakika geçmeden mikrofilmi çekilerek kendisine verilir."

Cesaretiniz varsa Taşnak arşivlerini açın

Güzel şöyle devam etti:

"Bizim arşivlerimiz dışında, Amerikan Kongre Kütüphanesi Arşivi vardır. İngiliz arşivi vardır, Amerikan misyoner arşivi vardır, Fransız Arşivi vardır, Alman Arşivi vardır, Rus Arşivi vardır, Azerbaycan Arşivi vardır… Dünyada kapalı olan tek arşiv Ermenistan'daki Taşnak Arşivi'dir, bu Arşiv, Ermeni araştırmacılara bile kapalıdır. Biz adamlara açıkça meydan okuyoruz, bütün adamlarınızı alın gelin, arşiv malzemeleri ortada, hodri meydan diyoruz. Bunlar ne yapıyor; aptalca, 'arşivlerinizi açın!' yani açık olanları açın diyorlar. Taşnak Arşivleri kapalı, onlara 'Arşivleri açın!' çağrısı yok. Biz kendimize güveniyoruz, gelin hodri meydan diyoruz!"

Akit'e konuşan Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Hasan Celal Güzel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Osmanlı Arşivi dünyanın en büyük arşividir. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün 12.08.1998 tarihli Basın Bildirisi ile Osmanlı Arşivi'nin araştırmacılara açık olduğu bütün dünyaya ilan edilmiştir. Buna rağmen 'Arşivlerinizi açın!' diyorlar ! Korkak değilseniz, hadi Taşnak Arşivleri'nin açılmasını isteyin!"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler