YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmangazi Köprüsü mahkemelik oldu!
Osmangazi Köprüsü mahkemelik oldu!
11 Temmuz 2016 15:38
İstanbul ve Gaziantep Barolarına kayıtlı iki avukat, Osmangazi Köprüsü'nde alınan geçiş ücretlerinin çok fahiş olduğunu belirterek, yürütmenin durdurulması amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü'ne dava açtı.

Osmangazi Köprüsü işletme ücretini düzenleyen işlemin kamu hizmeti amacı ilkesi ile uyumlu olmadığını öne süren avukatlar, diğer çift şeritli yollar ve köprülerden ücret alınmadığını belirterek, "Diğer çift şeritli yollardan ücret alınmamasına karşılık Osmangazi Köprüsü'nün üzerinden geçen çift şeritli yollardan ücret alınması işlemi de hukuka aykırı olmaktadır" dediler.

İstanbul Barosu Avukatı Müşir Deliduman ve Gaziantep Barosu Avukatı Muharrem Ercan, Osmangazi Köprüsü'nden ilk ücretlerin alınmaya başladığı bugün Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdikleri dava dilekçesinde, Osmangazi Köprüsü'nde alınan işletim ücretinin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istediler.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine dava açan iki avukat dilekçelerinde, Osmangazi geçiş ücretinin önce 35 dolar olarak belirlendiğini, gelen tepkiler üzerine 90 TL'ye düşürüldüğünü, bayram süresince de geçişlerin ücretsiz yapıldığı hatırlattılar.

Bayram süresince geçişlerin ücretsiz olmasının kamu hukukuna uygun olduğu belirtilen dilekçede, “Osmangazi Köprüsü'nden ücretli geçişlerin 11.07.2016 tarihinde saat 07.00'da başlaması ise kamu hizmeti genel teorisine aykırı olduğundan dolayı işlemin amaç unsurunda sakatlık mevcutturö denildi.

İptali istenen idari işlemin doğrudan ve dolaylı olarak kendilerini ilgilendirdiğini ve kendilerine zarar verdiğini belirten davacı avukatlar dilekçelerinde, “İdarenin tesis ettiği ve hukuka uygun olmayan işlemin iptali halinde idarenin hukuka uygun düzenleme yaparak kamu hakkı ve hukuku düzeni korunmuş olacaktırö ifadelerini kullandılar.

Avukatlar Deliduman ve Ercan dilekçelerini özetle şöyle sürdürdüler: “Kamu hizmetinin düzenli, sürekli, uygulanabilir olması gerekir. Kamu hizmetinde faydalanma eşitlik ilkesi gereğince olur. 

Söz konusu ilkeler yanında kamu hizmeti bedelsiz niteliğe haizdir. Kamu hizmeti sunumu düzenleyen işlemlerdeki amaç, kamu hizmetine egemen olan ilkeleri amaç edinmesi zorunluluktur. 

Aksi halde işlem - amaç unsurları bakımından sakat olup hukuka aykırı olarak hukuk dünyasına doğmuş olur"

“Kamu hizmetlerinin çoğalması ve hizmetten faydalananların çoğalması ile birlikte bazı hizmetlerden katılma payı alınmaktadır.

Bu katılma payı kar gütmek, bütçe açığını kapatmak, kamunun borcunu ödemek şeklinde hesaplanamaz. Sadece aşınma ve yıpranma açısından bir katkı olarak hesaplanır. 

Ayrıca kamunun hazinesine milyarlarca liraya mal olan çift şeritli yollar, üzerinden geçtiği köprülerle birlikte ücretsizdir. Osmangazi Köprüsü, üzerinden çift şeritli yolların geçtiği bir köprüdür. 

Köprünün amacı da üzerindeki çift şeritli yollarla yurttaşların ulaşımını kolaylaştırmaktır. İdare bu işlem ile köprüden değil, köprünün üzerindeki çift şeritli yollardan ücret almaktadır. 

Diğer çift şeritli yollardan ücret alınmamasına karşılık Osmangazi Köprüsü'nün üzerinden geçen çift şeritli yollardan ücret alınması işlemi de hukuka aykırı olmaktadır"

İŞLETME ÜCRETİNİN İPTALİNİ İSTEDİLER

“Feribot ile geçiş, körfezi dolanmak sureti ile geçiş göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmıştır.

Bu hesaplama kamu hizmeti sunumu ile uyum sağlamaz. Kamu hizmetinin düzenli, sürekli, uygulanabilirlilik açısından Boğaziçi Köprüsü geçiş katkı bedeli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş katkı bedeli ile kıyaslandığında pek fahiş kalmaktadır. 

Sayılan nedenlerden dolayı söz konusu işlemin iptali talebi zorunluluk arz etmişti"

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI DA İSTENDİ

Söz konusu işlemin pazarlama ve PR metodu ile dayatıldığı iddia edilen dilekçede, “Alınan ücret ciddi karışıklığa meydan verecektir. 

İşlemin iptali halinde geçiş ücretlerinin iadesi karmaşaya neden olacaktır. 
Bu hususun kamunun gereksiz iş gücü, zaman ve para sarfiyatına neden olacağından dolayı geriye dönüşü telafisi imkansız zararlar doğuracağından dolayı yürütmenin durdurulması talebi de zorunluluk arz etmiştir" denildi.

Avukatlar Deliduman ve Ercan, köprü işletme ücretinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebinde bulundukları dilekçenin Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'nce Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmesini istediler.

"SÜREKLİ ÜCRETSİZ OLMASI GEREKİYOR"

Açtıklar dava sonrası adliye önünde DHA kameralarına konuşan avukat Müşir Deliduman, "Açılan Osmangazi Köprüsü bayram arifesinde ve bayram süresince ücretsizdi. Sürekli ücretsiz olması gerekiyor.

Kamu ücreti herzaman ücretsizdir, kamu ilkesinin genel teorileri içerisinde. Bugün saat 7 itibariyle 90 lira olarak belirlendi. Bu ücretin de çok fahiş olduğu kanaatini taşıyoruz. 

Çünkü kamu hizmetinin bedava olması lazım. Diğer kamu hizmetleri gibi ancak katkı payı alınması gerekiyor. Bu nedenle işlemin iptal edilmesini ve yeniden bir düzenleme yapılmasını talep ettik" dedi.

"GEÇTİKLERİ ZAMAN ORADA VERMESİNLER"

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde geçiş ücretlerinin 5 lira olduğunu ifade eden avukat Deliduman, "Normalde olması gereken budur. Ücret yeniden düzenlenmeli ve 10- 15 lira olmalıdır. 

Bu iptal davasıyla birlikte yürütmenin de durdurulmasını talep ettik. Vatandaşlara diyoruz ki geçtikleri zaman şuan para vermesinler. Verdikleri parayı da ihtirazi kayıtla versin.

Daha sonra almak kaydıyla. Belki mahkemen de yürütmeyi durdurma kararı çıkabilir" diye konuştu.


DHA

 // sezgin
Kardeşim köprü pahalı ise sen öküz arabası ile karadan Seyahat et.Başkada söyleyecek söz bulamıyorum....
11 Temmuz 2016 17:49
melih gökçek hemen istanbula gelsin, şu işi halletsin
 // hursit dilaver
acilen melih gökçeği istanbula çağırın bizim başkan yufka yüreklidir. melih bey, şimdi, aynen akay alt kavşağı, ziya gökalp köprüsü ve şu vatan haininin villası olan ODTÜ yolu gibi CHPnin aldırdığı karardan sonra hemen 3 kepçe kum dökerek yolları kapattığı gibi, bu köprüyü de aynı şekilde kapatır.sonrasında CHP düşünsün.oralarda sinirden takla atmaya başlıyorlar,bak başardık,yolu kapattırdık diyorlar, ama mahkemeler hemen yol açma kararı veriyor ve önce CHPliler geçiyor....
11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:20
aah 1930lar aah. demokrasi denilen ucube bu ülkeyi, ne hallere soktu.
 // hursit dilaver
bana kalsa 2002 yılından beri yapılan ne varsa hepsini kapatma kararı alırım.en güzeli bu.bu suretle CHPciler, lailçiler,kemalistçiler, aydınlanmacılar, solcular, beyaz türkçüler,levantenciler,yani tatlı su frenkleri,cehl-i mürekkepler,artizzler,hokkabazlar, şarlatanlar,hainciler,ırkçı,şoven ve asimilasyoncular ve bilumum aslan parçası haşerat-ı uzma rahat uyku uyuyup, görevlerini yapmışların huzuru ile mutlu olurlar.MENDERESTEN BU YANA BU ÜLKEYE YAPILANLARIN HİÇ BİRİSİNE EVET DEMEMİŞLERDİR....
11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler