YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osman Kaçmaz'a kötü haber
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Osman Kaçmaz'ı HSYK'ya şikayet etti...
Osman Kaçmaz'a kötü haber
11 Şubat 2011 / 13:44 Güncelleme: 11 Şubat 2011 / 13:44

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, tarafsızlık ilkesini çiğnediği gerekçesiyle Sincan hakimi Osman Kaçmaz'ı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayet etti. Avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla HSYK'nın Teftiş Kurulu Başkanlığı'na başvuran Özcan, Kaçmaz hakkında disiplin soruşturuması isteyerek "Kaçmaz partizanca hareket ediyor. Yargı sistemine olan güveni azaltıyor" dedi.

SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz,  başörtüsü yasağı sebebiyle eğitim-öğretim haklarının gasp edilmesine dur diyen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında soruşturma açmıştı. Kaçmaz, başörtüsü konusunda açıklama yapan YÖK Başkanı'nı konuyu bilmemekle suçlayıp istifasını da istemişti. Kaçmaz'ın ihsas-ı rey içeren bu tavrı ise tepki çekmişti. Hakimlik pozisyonun öngörmediği davranış olarak nitelendirmişti.

İŞÇİ PARTİLİ SÜREÇ

İşçi Partisine yakınlığı ile bilinen ve CHP'li milletvekilleri tarafından Meclis'e pankartlarla alınan Türkiye Gençlik Birliği Üyesi Osman Erbil tarafından YÖK Başkanı'na yapılan suç duyurusu ise Ankara Cumhuriyet Savcısı Şahin Tanrıöver tarafından reddedilmişti. Erbil, savcılığın soruşturmaya gerek olmadığı kararı üzerine Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Osman Kaçmaz'ın başkanı olduğu mahkeme ise itirazı kabul ederek YÖK Başkanı Özcan hakkında soruşturma başlatmıştı.

SÜRECİ HATIRLATTI


YÖK Başkanı Özcan HSYK'ya yaptığı başvuruda yukarıdaki süreci özetledi.  Özcan dilekçesinde yargıçların mesleğin saygınlığını koruyarak yargı sisteminin güvenini temin etmek zorunda oludğunu hatırlattı. HSYK'nın Türk yargıçlar için 2006'da Bangalor Yargısal Davranış İlkeleri'ni benimsediğini belirtti. Bu ilkelerin yargıda korunması gereken "Bağımsızlık, tarafsızlık, dürüstlük, mesleğe yaraşırlık, eşitlik, ehliyet ve özen" ilkeleri içerdiğni kaydeden Özcan "Yargıçlar işlevlerini yerine getirirken tarafgirlik ve ayrımcılıktan kaçınarak taraflar arasında dengeyi koruyarak ve her bir tarafın adil bir biçimde dinlenmesine sağlayarak taraflara eşit muamele etmek yükümlülüğü altındadır" dedi.
 
YÖK Başkanı Kaçmaz'ın bu ilkeleri çiğnediğine atıf yaparak, "Osman Kaçmaz'ın açıklamaları, makul bir gözlemci gözünde tarafsızlığını zedelediği gibi genel olarak yargı sistemine olan güveni de sarsacak niteliktedir" dedi. Özcan'ın avukatı ise şu satırlara yer verdi: "Kaçmaz, toplumsal bir tartışmayla ilgili olarak toplumda saygın bir konumu olan müvekkilimi hedef alan bir açıklamada bulunmak suretiyle, yargı makamının onurunu zedeleyen bir davranış sergilemiştir" dedi.

KAÇMAZ PARTİZAN

YÖK Başkanı Özcan'ın avukatı Aydın dilekçesinde şu satırlara da yer verdi:

"Osman Kaçmaz kamuoyunda tartışılan bir hususla ilgili olarak, YÖK Başkanı olan müvekkilimi, konuyu bilmemekle suçlayıp istifasını istemesi, partizanca nitelikte ve tarafsızlığını zedeleyecek bir davranıştır. Buna rağmen, Kaçmaz, ölçüsüz bir şekilde müvekkilimi hedef alan açıklamaları, yargının siyasi sessizlik geleneğine de aykırılık teşkil etmektedir" Avukat Aydın bu gerekçelerle Kaçmaz'ın görevini doğru ve tarafsız yapamayacağını kaydetti.  (Bugün)

DÜNDEWMİ MEŞGUL ETMEK İÇİN BAHANE
 // SUNA
YA ALLAH AŞKINA BAŞÖRTÜ SORUN MU? YA DİSİPLİN CEZASI ALAN UZAKLAŞTIRILAN ÖĞRENCİLER NE OLUCAK KAÇ KİŞİNİN UZAKLAŞTIRILDIĞINDAN ÜNV TARAFINDAN YARI DÖNEM UZAKLAŞTIRILDILAR SESİZCE BAŞÖRTÜSÜNE ÇÖZÜM ÖRETENLER ACABA BUNADA ÇÖZÜM ÜRETECEKLER Mİ??? BUNLARIN İÇİNDE SON SINIF ÖĞRECİLERİDE VAR ŞEFAF OLMAK LAZIM...
11 Şubat 2011 14:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler