YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osman Can'dan "kutsal" uyarısı
Demokrat Yargı Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can yeni anayasa yapılmasıyla ilgili çok önemli uyarılarda bulundu...
Osman Can'dan "kutsal" uyarısı
20 Aralık 2010 / 08:10 Güncelleme: 20 Aralık 2010 / 08:11

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, “Öyle bir anayasal düzen olmalı ki herkes kendi kutsalını yaşasın ama hiç kimsenin kutsalı devletin kutsalına dönüşmesin.” dedi.

Bolu’da, Yeni Anayasa Platformu tarafından düzenlenen ‘Kendi Anayasanı Kendin Yap’ konulu panelde konuşan Doç. Dr. Osman Can, anayasada toplumsal sözleşme olabilmesi için kırmızı çizgilerin bir kenara bırakılması gerektiğini kaydetti.

Herkesin kendi kırmızı çizgisini, kendi iktidar alanında yaşaması ama bunu bir başkasına hâkimiyet noktasına taşımaması gerektiğine vurgu yapan Can, şöyle devam etti: “Efendim ama öyle ama benim de şöyle şöyle kutsallarım vardır. Öyle bir anayasal düzen olmalı ki herkes kendi kutsalını yaşasın ama hiç kimsenin kutsalı devletin kutsalına dönüşmesin. Çünkü bir kutsal, devletin kutsalına dönüştüğü zaman öteki kutsalları yok etmeye başlıyor. Kutsalların böyle bir özelliği var. İster modern kutsallar olsun, ister başka bilimsel kutsallar olsun. Hiç fark etmiyor. Bunu da aynı zamanda aşmak zorundayız. Bu yüzden herkes ötekinin kutsalına saygı duyacak ama hiç kimse kendi kutsalını ötekinin kutsalının üzerine çıkarmaya çalışmayacak. Öyle bir çerçeve olmalı ki bu çerçeve kimseyi dışarıda bırakmamalı. Kendi irademizi ve kendi geleceğimizi ipotek altına alabilecek bir anayasa olmamalı. Kendi geleceğimizi inşa edebilmeye imkan sağlayabilmeli.”

Hiç kimseye şucu veya bucu demeksizin bir anayasa inşa edilmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Can, şunları aktardı: “Biz geçmişe ait olan 20. yüzyılın anayasal düzeniyle yaşayamayız. Biz 20. yüzyılın ideolojik cenderesi içerisinde yaşayamayız. Bunu hiç kimse yapamaz. Birinci olarak, biz farklı kimlikler, farklı inançlar, farklı siyasal görüşler, onları başka türlü bir araya getiremezsiniz. Türkiye’nin farklı kimliklerini bu anayasa kalsın dediğiniz zaman bir arada tutabilme şansınız yoktur. O halde öyle yeni bir çerçeve olmalı ki halkın belirlediği bir çerçeve olmalı ki halkın altında imzası olan bir çerçeve olmalı ki halk bütün farklılıklarıyla bana ait diyebilsin ve kendini burada ifade edebilsin.” CİHAN

AB'deki uygulamalar şarttır...
 // ibrahim çelikoğlu
Ben yirmi yıl AB'de yaşadım.Yaşadığım devletin vatandaşlarına kalsa bir saat bile kalmamız mümkün olamazdı....
20 Aralık 2010 17:56
CAN'IMIZA AYNEN KATILIYORUM !
 // BATUHAN
Sn.Can 'ın tespitleri çok doğru umarım hükümet bunları duyuyor ve biliyordur, 2011 de bunlar aynen yasa olarak çıkarılsın ve uygulansın. Kendi kendimizle çekişmeye ve terör oluşturabilecek bahanelere son verelim, ülkemizin kalkınmasına halkın refahının artmasına ve eşitlenmesine, yerli bağımsız bir savunmanın uygulanmasına derhal geçelim ki siyonist zihniyet elini üzerimizden ve islam aleminden çeksin yoksa bizde şu andaki gibi kullanılmaya devam ederiz....
20 Aralık 2010 09:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler