YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortam dinlemesi delili yok
Ankara Başsavcıvekili Yiğit, Yargıtay ve Danıştay üyelerine yönelik ortam dinlemesi yapıldığına dair herhangi bir somut delil bulunmadığını açıkladı
Ortam dinlemesi delili yok
10 Eylül 2010 / 07:37 Güncelleme: 10 Eylül 2010 / 07:38

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit, bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerine ait olduğu ileri sürülen ve ortam dinlemesiyle ilgili iddiaları doğrulayacak “somut bir delil” olmadığını ifade etti. Nuri Yiğit, Danıştay ve Yargıtay santrallerinin dinlenip dinlenmediğine ilişkin yaptığı soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı vermişti. Yiğit, soruşturma sırasında Yargıtay ve Danıştay santrallerinde yasa dışı dinleme yapılmadığı tespiti yapmıştı.

SANTRALLE BİRLİKTE ARAŞTIRDI

Başsavcıvekili Yiğit, soruşturma sırasında bazı Yargıtay ve Danıştay üyelerine ait olduğu ileri sürülen ve ortam dinlemesiyle elde edildiği iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili de inceleme yaptı. Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararda da ifade edilen incelemede, özellikle “Yargıtay ve Başbakanlık Merkez Bina etrafında konuşlandırılan araçlarla ortam dinlemesi yapıldığı” iddiası ele alındı.

Nuri Yiğit, konu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na müzekkereler yazıldığını belirterek, “Kurumların yazılarında da belirtildiği gibi Yargıtay Başkanlığının iddiada belirtildiği şekilde dinleme işlemine tabi tutulmadığı, kurumların bünyesinde bulunan araçların ortam dinlemesi yapmaya teknik olarak elverişli olmadığı” bilgisinin verildiğini belirtti.

MAHKEME KARARI YOK

Emniyet ve Jandarmadan gelen yazılarda, ancak mahkeme kararıyla görevlendirildikleri, Yargıtay ve Danıştay ile ilgili ise böyle bir görevlendirmenin söz konusu olmadığı dile getirildi. Yiğit kararda “Yukarıda izah edilen nedenler ile kurumların resmi olarak yazı ile bildirdikleri beyanlarının aksine bu kurumlar yönünden Yargıtay ve Danıştay civarına konuşlandırılan araçlar ile yasa dışı dinleme yapıldığı yolunda iddiaları doğrulayacak somut bir delil bulunmamaktadır” dedi. 

Elektromanyetik dinlemeler için ayrı soruşturma

• Ankara Başsavcıvekili Yiğit “Devletin çeşitli kurumlarında bulunan ve aynı anda 250 adet telefonu 1 kilometrekarelik sahada havadaki elektromanyetik dalgaları tespit etmek sureti ile dinleyipkaydedebilen interceptor araçlarının bulunduğu ve araçlar yolu ile dinleme yapıldığı” iddialarına da yer verdi. Yiğit, bu konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ayrı bir soruşturmanın yürütüldüğüne dikkat çekti. Yiğit, kararında, “Bahse konu iddiaların soruşturması konumuzun dışında tutulmuştur” dedi.  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler