YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortak Akıl Hareketi Manifestosu
Ortak Akıl Hareketi Manifestosu
26 Haziran 2008 21:19
Ortak Akıl Hareketi Manifestosu


Türkiye'de demokrasi ve özgürlüğün ancak yeni bir sivil anayasa ile sağlanabileceğine inanan 299 sivil toplum örgütü, toplumdaki yeni anayasa talebini diri ve canlı tutmak için bir araya gelerek 'Ortak Akıl Hareketi'ni başlattı.


Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, TGTV Başkanı Necati Ceylan, Ayhan Ogan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Hak-İş Temsilcisi Yusuf Engin Ortak Akıl Hareketi'nin manifestosunu açıkladılar.


Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın (TGTV) çatısı altında bir araya gelen ve aralarında yazar, gazeteci, eğitimci ve işadamlarının da bulunduğu sivil toplum örgütü temsilcileri, sivil anayasa çalışmalarına katkı sağlayacak 'Ortak Akıl Hareketi Manifestosu'nu açıkladı.


Ortak Akıl Hareketi Genel Koordinatörü Ayhan Ogan, Topkapı Eresin Otel'de düzenlenen toplantıda, amaçlarının demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak olduğunu belirterek, "Temel hak ve özgürlükler alanını genişletecek, toplumdaki inanç ve özgürlükleri hukuk güvencesi altına alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak istiyoruz" dedi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Prof. Yasin Aktay, Abdurrahman Dilipak, Ensar Vakfı Genel Başkanı Ahmet Şişman, Eğitim Bir Sen İstanbul Şube Başkanı Ahmet Yurtman da toplantıya katılarak, Ortak Akıl Hareketi'ne destek verdi.


EN ACİL ADIM


Ortak Akıl Hareketi Manifestosu'nu açıklayan Ayhan Ogan, özgürlüklerin ve demokrasinin teminatının gerçek bir hukuk devleti olduğunu ifade etti. Ogan şunları söyledi: "Yeni ve demokratik bir anayasa hem hukuk devletinin gerçekleşmesinde hem de özgürlüklerin ve demokratik işleyişin güçlendirilmesinde en önemli ve acil adımdır. Türkiye'nin sorunlarının çözümü özgürlüklerin genişletilmesiyle, özgürlükler demokrasiyle ve demokrasi ise yeni bir anayasayla sağlanır."


Hareket dalga dalga büyüyecek


TGTV Başkanı Necati Ceylan, 299 sivil toplum örgütünün destek verdiği Ortak Akıl Hareketi'nin ilk toplantısını 28 Haziran'da Malatya'da yapacağını belirterek, "Hareket dalga dalga bütün Türkiye ile kucaklaşacak. Anadolu'nun dört bir tarafında düzenlenecek panel, miting ve söyleşilerle Ortak Akıl Hareketi vatandaşa anlatılacak" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, demokratikleşmenin önündeki en büyük engelin 12 Eylül'ün fırtınalı havasında yazılan anayasa olduğunu söyledi.


Darbeciler ülkenin sahibi değil


Yargının sorun çözmek yerine sorun çıkarmak ile meşgul olduğunu kaydeden Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Başörtüsü zorbaların simgesi haline geldi. Ülke planlanmış darbe girişimleri ile çalkalanıyor.


Bu hareket ülkenin sahibinin darbe yapanlar olmadığını ispatlayacaktır" dedi. Hak-İş Temsilcisi Yusuf Engin, dayatmalardan bıkan, haktan ve özgürlüklerden yana olanların Ortak Akıl Hareketi ile biraraya geldiğine dikkat çekti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler