YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu'da barışın tek yolu
Filistin Başbakanı Salem Fayyad, Ortadoğu'da barışı sağlamanın tek yolunun bağımsız bir Filistin devleti kurulmasından geçtiğini söyledi.
Ortadoğu'da barışın tek yolu
09 Kasım 2009 / 20:45 Güncelleme: 09 Kasım 2009 / 20:58

Bu yüzden bağımsız bir Filistin devleti kurulana dek mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Fayyad, İsrail devletinin Batı Şeria'da ve Haremüşşerif'te son dönemdeki şiddet içeren uygulamaları hakkında bilgi verirken de "Kudüs şu an gözyaşı içerisindedir." ifadesini kullandı.

Filistin Başbakanı Salem Fayyad, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 25. Toplantısı çerçevesinde İstanbul Four Season Oteli'nde düzenlenen Ekonomi Zirvesi'nin öğleden sonraki oturumunda bir konuşma yaptı. Konuşmasının büyük kısmında Kudüs'ün ve Filistin'in içinde bulunduğu durumu anlatan Fayyad, "Kudüs şu an gözyaşları içerisindedir. Filistin halkları, hakları için mücadele ediyor." dedi.

İsrail'in saldırgan tutumunun ve saldırılarının Filistin'de büyük acılara neden olduğunu ifade eden Salem Fayyad, İsrail saldırılarını hiçbir şekilde tasvip edemeyeceklerini belirtti. "Hem Filistin hem de Filistin halklarını ayıran duvarı görüyorsunuz. Biz 61 yıldır bu şekilde yaşıyoruz." diyen Fayyad, dünya halkları gibi Filistinlilerin de bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin bu yönde kendilerine verdikleri destekten çok memnun olduklarını dile getiren Filistin Başbakanı, kendilerinin de Filistin devleti kurulana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Fayyad, "Yaser Arafat'ın uğruna canına verdiği bu mücadelede haklı davamızı takip edeceğiz. Bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını istiyoruz." diye ekledi.

Diğer yandan İsrail'in uluslararası mahkemeleri dikkate almadığını vurgulayan Salem Fayyad, "İsrail sadece bir duvar inşa etmedi, barışın önüne de bir duvar kuruyor. İsrail barış sürecine zarar veriyor. Askeri ve siyasi saldırıları durdurmalıdır. Burada her iki taraf da aynı yaklaşımı göstermelidir." diye devam etti.

Filistin Başbakanı, ardından toplantıda bulunan davetlilere "Bizi bu davamızda yalnız bırakmayın." diye seslendi. Salem Fayyad, sözlerini "Vahşi işgal son bulmalıdır. Filistin devleti uluslararası toplum tarafından tanınmalıdır. İsrail uluslararası mahkemeleri artık dikkate almalıdır. Bu devlete daha ne kadar güveneceğiz. Biz onun istediği şeyleri kabul mü edelim? Tek taraflı zorlamalara boyun eğmeyeceğiz. Ortadoğu'da barışın sağlanmasının tek yolu bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıdır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler