YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ortadoğu nasıl şekillenecek?
Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin Ortadoğu'nun ileriki yıllarda nasıl şekilleneceği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin "Türkiye'nin Ortadoğu yanının olmasının sebebi PKK'dır" dedi.
Ortadoğu nasıl şekillenecek?
02 Aralık 2015 / 01:55 Güncelleme: 02 Aralık 2015 / 08:37

Kanal A da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına bu hafta  Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin konuk oldu.

Şahin Ortadoğu'nun geleceği ile ilgili yaptığı değerlendirmede "Kısa ve orta vadede biz Ortadoğu'da sorunlarla uğraşmaya devam edeceğiz. Gözüken bu. Bundaki temel faktörlerden bir tanesi; Yöneticilerin meşruiyetten yoksun olması. İkincisi dışarıdan buraya çok müdahil olunması" şeklinde konuştu.

Mehmet Şahin'in konuşmasında öne çıkanlar:

ORTADOĞU ORTAÇAĞ'A GİDİYOR

Açıkçasını söylemek gerekirse ben burada iyi birşey söyleyemeyeceğim. Ortadoğu Orta Çağ'a doğru gidiyor. Çünkü bu işin daha başlangıcı gibi görünüyor. Afganistan Pakistan'dan Fas'a kadar olan cografyaya şöyle bir bakıyorum. İşleyen birkaç devlet var ve bunları nasıl başarısız kılarız çabası var. Türkiye bunlardan biri. İran'ın da sorunlar var İsrail burada ön plana çıkıyor. Onun dışında işleyen devlet yapısının artık neredeyse kalmadığını görüyorsunuz. Bundan da kolay kolay çıkılamayacağı anlaşılıyor. 

ORTADOĞU'DA OLMAYAN BİRÇOK DEVLET ORTADOĞU'DA

Kısa ve orta vadede biz Ortadoğu'da sorunlarla uğraşmaya devam edeceğiz. Gözüken bu. Bundaki temel faktörlerden bir tanesi: Yöneticilerin meşruiyetten yoksun olması. İkincisi dışarıdan buraya çok müdahil olması. Yani buradaki sorunları ne dışarıya atfediyorum. Dışarıya atfettiğiniz zaman buradaki meşruiyetten yoksun yöneticileri aklarsınız. Ne de sadece burada meşruiyetten yoksun olan yöneticilere sucu atayıp dışardaki devletleri de gözardı etmemek lazım.

Bu bölgenin devleti olmayıp da bu devletin en güçlü olan devletleri var burada. Suriye bunu gösterdi. ABD Ortadoğu'da olan bir devlet mi? Ama Ortadoğu'nun en güçlü devleti. Rusya Ortadoğulu bir devlet mi? Değil.

Türkiye orta boylu bir devlet. Orta boylu olmanın vermiş olduğu imkanları maksimum kullanmaya çalışıyor farkındaysanız. Bir istikrarı koruyamaya çalışıyor. Türkiye'deki o genel olarak sadece Ortadoğu'da değil etrafına bir bakın. Sadece Türkiye baktığınız zaman resim çok az anlaşılır.

Ukrayna, Ermenistan, Yunanistan, Lübnan, İsrail-Filistin meselesi, İran, Irak, Suriye bunun ortasında bir anlamda ateş çemberinin içinde istikrarsız coğrafyada siz gemi yürütmeye çalışıyorsunuz. Ve bu ekonomik anlamda büyüme kaydeden bir ülke aynı zamanda terörle mücadele eden bir ülke ve istikrarını korumaya çalışan bir ülke. Gemiye sahip çıkmak lazım. Gemi çok önemli. Bu türbülans içinde olan cografyada gemiye sahip çıkmak arz ediyor. 

TÜRKİYE ORTADOĞU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye şu anki mevcut haliyle son güvenilir liman durumunda. Bir anlamda istikrarsız ülkelerden ve coğrafyalardan insanlar kaçtıklarında nereye sığınmaya çalışıyorlar? Türkiye'ye sığınmaya çalışıyorlar. Bu bile aslında Türkiye'nin ne kadar bu coğrafya açısından önemli olduğunu gösteriyor. Ve Suriye ve Irak çevresinde Türkiye'yi dikkate almadan yürütülecek hiçbir projeninde sonuç vermeyeceğini görmek gerekiyor. 

TÜRKİYE'NİN ORTADOĞU YANININ OLMASI PKK'DAN DOLAYI

Bugün Türkiye'nin ortadoğu yanı varsa bunu PKK sağlıyor. Ve PKK ile ilgili gruplar sağlıyor. Ortadoğu'da siyasi parti var ve silahlı güçü var. Türkiye'de bunu HDp ve PKK oluşturuyor. Suriye'ye iniyorsunuz PYD var YPG var. Irak'a gidiyorsunuz PJDK var PKK'nın oradaki uzantısını görüyorsunuz. Bu şekilde yapılanmayla ortaya çıkıyor. Türkiye'nin Ortadoğulu yanı PKK'nın oluşturduğu yanıdır. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler