YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ortada ciddi iddialar var"
AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan gazetecilerle ilgili gelen tepkileri yersiz buldu. Çavuşoğlu" Bu insanlar sanki hükümetin baskıyla gözaltına alınıyor gibi bir manipülasyon var"dedi.
"Ortada ciddi iddialar var"
06 Mart 2011 / 09:49 Güncelleme: 06 Mart 2011 / 09:56

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazetecilerle ilgili Avrupa ve diğer bazı ülkelerden gelen tepkilere sert çıktı.

Ortada ciddi bir manipülasyon olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, gerek yabancılar gerekse iç kamuoyunun yanlış yönlendirilmeye çalışıldığını söyledi. Zaman Antalya Bölge Temsilciliği'ni ziyaret eden AKPM Başkanı ve Antalya Milletvekili Çavuşoğlu, hiç kimsenin gazetecilik faaliyetinden dolayı ya da ifade özgürlüğü çerçevesinde gözaltına alınmadığını vurguladı. "Ortada çok ciddi iddialar var." diyen Çavuşoğlu, gazeteci de olsa hiç kimsenin suç işleme ayrıcalığı olmadığını dile getirdi.

AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'yle ilgili doğru olmayan şikâyetlere, Avrupalıların gülüp geçtiğini anlattı. Çavuşoğlu, "Ama önemli olan şu ki biraz da yanlış yönlendirme var. Sanki bu insanlar hükümetin baskısı veya hükümetin yönlendirmesi sonucu içeri alınıyor gibi bir manipülasyon var. Yasalar hiç kimseye illegal örgüt kurma, devleti, hükümetleri yıkma gibi kendi emellerine yönelik faaliyetlerde bulunma hakkı vermiyor. İster siyasetçi olsun ister akademisyen olsun, ister asker, ister yargı mensubu olsun. İsterse basın mensubu olsun, hiç kimsenin böyle bir ayrıcalığı yok." vurgusu yaptı.

Çavuşoğlu, kendisinin de, gittiği ülkelerde işin doğrusunu anlatmaya çalıştığını söyledi. Gözaltıların ifade özgürlüğü çerçevesinde olmadığını, siyasi bir süreç yaşanmadığını, bunun yargının bir girişimi olduğunu, polisin yargının talimatıyla görevini yaptığını söylediğini aktardı.

İşin içinde gazeteciler olunca ister istemez böyle bir soru işaretinin oluştuğuna işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, sürecin şeffaf ve hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Esas olan şimdi yargılama süreci. Burada bu insanların tutuklanmasına sebep olan iddiaların kamuoyu ve ilgili kurumlarla paylaşılması gerekiyor. İddiaların belgelenmesi lazım. Şeffaf olması gerekiyor. Bir an evvel de bu sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması lazım ki herkes işin gerçeğinin ne olduğunu görsün. Bu soru işaretini yenmenin en kısa yolu budur. Ama bu süreçte de tutup da Türkiye'de iktidarı, yürütmeyi suçlamanın da hiçbir anlamı yok. Ha eksik yasalar varsa bu yasalar çıkarılır. Bunu Avrupa Konseyi olarak zaten biz de söylüyoruz."

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler