YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orta yol bulacağız
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtaj tartışmalarına ilişkin, ''Bütün milletimiz şundan emin olsun ki hem vicdanları hem kadınların seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak bir orta yol bulacağız'' dedi.
Orta yol bulacağız
11 Haziran 2012 / 23:24 Güncelleme: 11 Haziran 2012 / 23:25

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları etkinliklerine katılmak üzere Erzurum'a gelen Akdağ, havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin pek çok şehrinde yapılan Türkçe Olimpiyatları'ndan birinin de Erzurum'da gerçekleştirileceğini belirterek, bu etkinliğin kavramsal olarak oluşturduğu manayı çok önemsediğini söyledi.

Türkçe'nin insanların kendini ifade ettiği en önemli araç olduğunu vurgulayan Akdağ, ''Dolasıyla Türkçe'nin hem Türkiye'de doğrudan doğruya bizim tarafımızdan en güzel şekliyle öğrenilmesi, konuşulması, yazılması hem de dünyaya yayılması, yaygınlaştırılması son derece önemli'' diye konuştu.

EXPO 2020'yi İzmir'e alabilmek için yarın Fransa'da düzenlenecek sunuma katılacağını belirten Akdağ, şunları kaydetti:

''Hükümet olarak bunu çok önemsiyoruz. Çünkü gerçekten Türkiye son senelerde, uluslararası toplantılara büyük bir başarıyla ev sahipliği yapıyor. Eğer EXPO 2020 Türkiye'de yapılırsa, bunu da çok büyük bir başarıyla gerçekleştireceğimizden eminiz. Bunun için heyet olarak Paris'e geçmiş olacağız. Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde çok önemli bir toplantıdaydım. Bu toplantı, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kıdemli, tecrübeli bakanlar ile göreve yeni başlamış olan ülke bakanlarını, Harvard Halk Sağlığı Okulu, Harvard'lı hocalarla bir araya getirdi. Dört gün boyunca yoğun çalışmalar yaptık. Bu programın devamlılığı açısından beni de Türkiye Cumhuriyeti'nin Sağlık Bakanı olarak Danışma Kurulu'na aldılar. Bu çalışmayı da bu şekilde devam ettireceğiz.''

Bir gazetecinin, kürtajla ilgili sorusu üzerine Bakan Akdağ, Başbakan'ın talimatlarıyla ciddi bir çalışma yürüttüklerini belirterek, bilim adamları, özellikle Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın birlikte bir rapor ile bazı öneriler hazırladıklarını söyledi.

Akdağ, şöyle devam etti:

''Ümit ediyorum ki bunları da önümüzdeki hafta Başbakanımıza, hemen müteakiben Bakanlar Kurulumuza takdim edeceğiz. Tabii ki kürtajın Türkiye'de serbest hale getirildiği kanunun adı bile artık çağdaş olmaktan çıkmıştır. 'Nüfus Planlaması Kanunu' diye. Nüfus Planlaması Kanunu ya da 'nüfus planlaması' kavramı bugün dünyadan kalkmış bir kavram. Bu kavramı 'üreme sağlığı' kavramı adı altına alıyoruz. Bütün bu konuları, öncelikle kadının, annenin ve hemen onunla birlikte bebeğinin, çocukların sağlığı açısından birinci derecede ele almak gerekir. Biz de bu gözle meseleye bakıyoruz.

Bütün milletimiz şundan emin olsun ki hem vicdanları hem kadınların seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak, bir orta yol bulacağız. Bundan önceki benzeri tartışmalarda olduğu gibi AK Parti hükümeti olarak, bu konuya da milletin vicdanında olumlu bir cevap oluşturacak bir çözüm bulacağımıza eminim.''


-10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları-


Yeni Erzurum Stadı'nda düzenlenen 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları etkinlikleri, Somali'den gelen Ahmed Abdulrashıd Ismaıl öğrenci grubunun, ''İnsanlık El Ele'' adlı eseri seslendirmesiyle başladı.

Etkinlikte, ABD'nin Atlanta kentinden gelen Kendal Warner'in seslendirdiği ''Suphanallah'' şarkısı izleyicilerden büyük alkış aldı.

Sağlık Bakanı Akdağ, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyanın dört bir tarafından gelen insan sevgisiyle dolu gençlerin, tertemiz topraklarda buluşarak birçok güzelliği sergileyeceğini söyledi.

Farklı ülkelerden gelen gençlerin, Türkçe'den şiirler, şarkılar, türküler seslendireceğini vurgulayan Akdağ, şunları söyledi:

''Bu nasıl oldu da stadyumları dolduran sizlerin karşısına çıktık  Ben Erzurum'dan sadece buna işaret etmek istiyorum. Uzak değil, şurada Korucuk köyünden değerli hemşehrilerim. Hepimizi gönlünün güzelliğiyle ısıtan, kardeşliğimizi bize hatırlatan Alvarlı Lütfi Efe Hazretleri'nin mübarek kabri şurada kardeşlerim. İşte biz bu güzellikle buradayız. Bu Erzurum'dan çıkıp, Alvarlı Efe Hazretleri'nin gösterdiği istikamette bütün dünyaya yayıldı. Gönül erleri, Allah rızası için Türkçelerini, inançlarını, kültürlerini dünyanın dört bir tarafına taşıdılar. Erzurumlular adına, Türk milleti adına onlara şükranlarımız takdim ediyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler